torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ingka Services växer ur Hubhult

|  , ,
|  

I februari blir det nybyggda kontorshuset Origo i Hyllie hemvist åt Ikeas dotterbolag Ingka Services. Skälet är att Hubhult nu blivit för trångt, enligt vd Göran Nilsson.

Sedan 2015 är Hubhult i Svågertorp i södra Malmö mötesplats för Ikeas globala supportfunktioner. Men med tiden har lokalerna blivit för trånga vilket bidragit till att en av verksamheterna, Ingka Services med sina 463 anställda, börjat se sig om efter nya utrymmen.

– Egentligen är det fel att kalla det för flytt, det handlar snarare om att förlänga verksamheten. Rent fysiskt har vi vuxit ur Hubhult, säger vd Göran Nilsson till Rapidus.

Enligt fastighetsbolaget Wihlborgs är Origos 6.800 kvadratmeter planerade för drygt 500 personer. De flesta kommer att komma från Hubhult, men Göran Nilsson menar att även nya förmågor kan ta plats i Origo.

– Vi behöver komplettera med ny kompetens, framför allt på den digitala sidan, för att utveckla Ingka Group för kommande framgångar. Hubhult och Origo kommer att bli en enhet. Det är 1600 steg mellan de båda byggnaderna och det finns cyklar, bussar och inte minst ny teknik, som gör att avståndet kommer kännas väldigt kort, säger han.

På Hubhult sitter även bland annat HR- och digitala team för Ikea, samt koncernbolagen Ingka Centres och Ingka Investments.

Kerstin Weman Thornell

I februari blir det nybyggda kontorshuset Origo i Hyllie hemvist åt Ikeas dotterbolag Ingka Services. Skälet är att Hubhult nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Brinova får ny vd

    Brinova Fastigheter med K-Fast, Backahill och Balder i ägartoppen har utsett Peter Ullmark till ny vd. ”Peter får uppgiften att ta Brinova vidare med fortsatt expansion”, uppger ordförande Erik Selin.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.