söndag 14 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ProstaLunds emission lågt tecknad

|  
|  

Medicinteknikbolaget ProstaLunds företrädesemission på 25,7 miljoner kronor blev inte fulltecknad. Teckningsgraden blev totalt 70 procent, varav 7 procent såldes till emissionens garanter. Företaget får därmed in knappt 15 miljoner kronor efter emissionskostnader.

– Självklart hade vi velat ha totalsumman och känna att vi har det stödet hos våra ägare. Nu får vi jobba efter de här förutsättningarna. Det blir annorlunda, men är inget som företaget står och faller med, säger ProstaLunds vd Hans Östlund till Rapidus.

Kapitalet ska användas för färdigställande av dokumentation för den nya hårdvaran som ska lanseras under nästa år, samt till fortsatt marknadsföring av ProstaLunds utrustning för värmebehandling av godartad prostataförstoring. Efter flera års stora förluster har bolaget dragit ned på sin säljorganisation i USA och fokuserar nu på den nordiska marknaden.

– Tillskottet räcker för att vi ska klara oss till break even, vi har ett så positivt momentum att det inte råder någon tvekan om den saken. Enligt prognosen ska vi nå nollresultat sista kvartalet 2020 och det kommer gå enligt plan. Vi får helt enkelt prioritera hårdare i vår ”att göra”-lista, säger Hans Östlund.

Niclas Lindstrand

Medicinteknikbolaget ProstaLunds företrädesemission på 25,7 miljoner kronor blev inte fulltecknad. Teckningsgraden blev totalt 70 procent, varav 7 procent såldes till […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.