torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dansk cannabisolja redo för Sverige

Stenocare, som producerar cannabisolja, noterades på svenska Spotlight Stock Market i oktober i en kraftigt övertecknad introduktion. Nu är företaget redo att gå in på den svenska marknaden – så fort politiken tillåter det.

– Vi vet inte när en svensk legalisering av cannabis för medicinskt bruk kommer, men samma ögonblick som det sker är vi redo, säger Stenocares vd Thomas Skovlund Schnegelsberg till Rapidus.

Stenocare har gått bra på den svenska börsen och därför har den svenska marknaden blivit intressant för bolaget. Det startade 2017 och följer med i en dansk våg av intresse för medicisk cannabis.

Den 1 januari 2018 blev cannabis lagligt för medicinskt bruk på försök i fyra år. Patienter med bland annat cancer och kraftiga smärtor kan få cannabis på recept, om annan godkänd medicin inte fungerar. I förra veckan informerade danska läkemedelverket att tio nya företag sökt tillstånd för att odla och sälja medicinsk cannabis. Sedan tidigare har 23 företag fått tillstånd – varav Stenocare är ett av de första och största – medan sju fått avslag.

Till börsnoteringen hoppades Stenocare få in 18,6 miljoner danska kronor. Förhandsteckningen blev på 402 miljoner, en överteckning på 2.161 procent. Marknadsvärdet beräknas av Sedermera Fondkommission i Malmö till 142 miljoner danska kronor i mars 2019.

Potentialen kan ses på den kanadensiska marknaden, som mellan 2014 och 2018 växte från 20 miljoner till sex miljarder danska kronor. Kanadensiska CannTrust äger 25 procent av Stenocare.

Av Europas 741 miljoner människor har i dag 251 miljoner möjlighet att få laglig medicinsk cannabis. Stenocare uppskattar själva att den danska marknaden kommer att vara värd en miljard danska kronor 2021. Elva länder i Europa, däribland Tyskland, har i dag legaliserat medicinsk cannabis och marknaden väntas vara värd 30 miljarder danska kronor 2021.

Keld Broksø

Stenocare, som producerar cannabisolja, noterades på svenska Spotlight Stock Market i oktober i en kraftigt övertecknad introduktion. Nu är företaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Lunds life science brände 1 miljard

    Av 49 Lundabaserade life science-bolag på Nasdaq, NGM och Spotlights listor går bara 6 med vinst. Lunds noterade life science-kluster gick under första halvåret back med 367 miljoner kronor. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.