torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stort svenskt intresse för Fehmarn Bält-tunneln

Den 31 januari godkändes Fehmarn Bält-tunneln av tyska myndigheter. Det blev startskottet febril aktivitet och ett nytt svenskt fokus på tunneln, särskilt från Business Sweden – ett samarbete mellan Exportrådet och Invest Sweden.

–Business Sweden har kommit långt med att samla svenska företag som vill vara med Fehmarn-projektet. De är särskilt intresserade av att delta i själva byggandet av tunneln, säger Femern Belt Developments vd Stig Rømer Winther till Rapidus.

Femern Belt Development ska säkerställa att Region Själlands invånare och företag får nytta av den fasta förbindelsen före, under och efter byggprojektet. Det ska ske i nära samarbete med String, i har också avtalat ett samarbetsprojektet mellan alla länder runt Fehmarn Bält, och Femern Business Council. Målet är att skapa en jätteregion med norra Tyskland och Öresund.

–Men vi har inget samarbete med Greater Copenhagen. Jag har försökt att sträcka ut en hand, men aldrig fått någon respons. Det kan vara tillfälligheter, säger Stig Rømer Winther.

Efter det tyska godkännandet har Femern Belt Development flera initiativ på väg, däribland fortbildning för näringslivet och marknadsföring av företagsområden i regionen. Det planeras också en stor näringslivskonferens i slutet av september på Lolland för hela Femern Belt Business Councils område.

–Vi låg lite efter medan vi väntade på godkännandet, men nu startar vi upp våra olika nätverk mellan företag och kommuner. Vi räknar med att danska byggarbetare sätter igång under 2019 och att fler börjar arbeta med projektet under 2020, säger Stig Rømer Winther.

De tyska myndigheternas beslut kan komma att överklagas, men de juridiska prövningarna väntas vara färdiga till den tyska byggstarten 2021.

Keld Broksø

Den 31 januari godkändes Fehmarn Bält-tunneln av tyska myndigheter. Det blev startskottet febril aktivitet och ett nytt svenskt fokus på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Brinova får ny vd

    Brinova Fastigheter med K-Fast, Backahill och Balder i ägartoppen har utsett Peter Ullmark till ny vd. ”Peter får uppgiften att ta Brinova vidare med fortsatt expansion”, uppger ordförande Erik Selin.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Företagsklimatet i skånska storkommuner sämre än någonsin 

    I Svenskt Näringslivs nya ranking tappar både Lund och Helsingborg placeringar. Malmö når ett nytt bottenrekord med sin sämsta notering […]