fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Premiär för samåkningsapp från Malmö

|  ,
|  

I veckan lanserar Malmöbolaget Passenger sin samåkningsapp för allmänheten. Bolagets grundare och vd Muhammed al-Bagdadi beskriver tjänsten som ”dynamisk samåkning i realtid”.

Via appen – som också går under namnet Passenger – kan man registrera sig både som förare och passagerare. Som förare anger man en startpunkt och en destination, och får därefter förslag på passagerare som kan plockas upp på vägen. Men bara när omvägen inte medför en försening på mer än sju minuter från originalrutten.

Passageraren betalar 35 kronor milen – automatiskt genom appen – och av detta går 18,50 till föraren och 16,50 till administratören Passenger.

– Uber Pop marknadsförde sig ju som en samåkningstjänst, men var enligt mig bara en förtäckt privattaxi. Den stora skillnaden är att vi utgår från en sträcka som föraren måste tillryggalägga för att resan ska godkännas. Och att båda parter är registrerade, säger Muhammed al-Bagdadi.

För att resan ska kännas trygg och säker, måste både förare och passagerare identifiera sig på fyra sätt: med personnummer, profilbild, bild på körkort och Bank-ID.

– Vi jobbar på en lösning där man ska kunna identifiera sig direkt genom att läsa av ansiktet i appen, men där är vi inte än, säger Muhammed al-Bagdadi.

Passenger har för avsikt att ta in externt kapital under december. Bolaget sitter på inkubatorn Minc i Malmö, grundades 2016 och engagerar idag sju personer.

Magnus Erlandsson

I veckan lanserar Malmöbolaget Passenger sin samåkningsapp för allmänheten. Bolagets grundare och vd Muhammed al-Bagdadi beskriver tjänsten som ”dynamisk samåkning […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.