tisdag 27 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dansk vd tar över Touchize – som landar kunden DanDomain

Malmöbaserade Touchize – före detta Shoplogiq – öppnar nytt kontor i Köpenhamn, rekryterar en dansk vd och sluter ett avtal med danska e-handelsplattformen DanDomain. Detta efter att under våren ha tagit in två miljoner kronor från befintliga ägare.

Touchizes mjukvara riktar sig mot e-handelsföretag. Med mjukvaran kan företagen anpassa sitt mobila användargränssnitt, som är kopplat till e-handelsplatsens tekniska plattform och produktdatabas. En rad funktioner ingår – som dra-och-släppfunktioner eller en ständigt närvarande kundvagn – som inspirerats av fysiska affärer.

– Det är ju ofta logistiker som ligger bakom webbshoparna och de tänker inte som retailers, utan som logistiker. Varför ligger till exempel kundvagnen alltid på en egen sida? Det är ungefär som om en vanlig affär hade satt svarta lock på sina kundvagnar, det är orimligt, säger produktchef och medgrundare Stefan Mumm.

Under våren reste bolaget två miljoner kronor från befintliga ägare för att marknadsföra mjukvaran och realisera pilottester hos en handfull av den danska DanDomains e-handelsbutiker. Tidigare har bolaget testat programmet hos svenska e-handelsbolag, såsom Nettotobak och Johan i Hallen. Men testerna är nu avklarade och Touchizes mjukvara ska integreras i DanDomains plattform där den erbjuds till 3.000 kunder.

För att leda den internationella expansionen har nya vd:n Jesper Deleuran rekryterats, med bakgrund inom IT-säkerhet och mobilteknik.

– Detta kommer bli en internationell standard om vi gör det rätt. Så Danmark och DanDomain är bara första steget i vår globala expansion, och vi hoppas kunna ta nästa steg innan sommaren, säger Jesper Deleuran.

DanDomain grundades 1999 och ingår i dag i belgiska Combell-koncernen. Deras plattform WebShop8 huserar över 3.000 danska e-handelsbutiker. DanDomain tillhandahåller domäner, hemsidor samt en egen lösning för e-handelsbutiker.

Touchizes omsättning låg 2017 på en bra bit under miljonen och bolaget sysselsätter sex personer. Bland delägarna finns, förutom grundarna Stefan Mumm och Tom Gajdos, e-handelsinvestmentbolaget Wellstreet och Intentiaveteranen Roland Persson.

Emiliano Strauss

Malmöbaserade Touchize – före detta Shoplogiq – öppnar nytt kontor i Köpenhamn, rekryterar en dansk vd och sluter ett avtal […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Advokater ska få AI-stöd – inte ersättas

    AI-assistenter intar snart varje bransch, med löfte om att lätta på det administrativa oket. Nu lanserar IT-bolaget Katscenter en juridisk AI-partner som ger advokater mer tid till det mänskliga hantverket.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.