lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skåne lyfter noterat rekryteringsföretag

Det multinationella specialistrekryteringsbolaget Hays har de senaste åren växt så det knakar i Sverige. Det senaste räkenskapsåret, som avslutades i somras, fördubblades omsättningen till 225 miljoner kronor och mycket av tillväxten går att härleda till den skånska verksamheten, uppger Sverigechefen Johan Alsén.

– Satsningen på IT-kompetens i Skåne är en stor del av förklaringen till att vi växt som vi gjort, säger han till Rapidus.

Företagets största expertområden i regionen är life science och framför allt IT-rekrytering, där de arbetar med storkunder som E.on och Sony. I nuläget har Hays fem anställda i Skåne, men Simon Almqvist – som leder IT-rekryteringsarbetet i regionen – säger att de snart blir sju. Och i slutet av oktober flyttar de in i nya lokaler på World Trade Center i Malmö.

– Det finns ett enormt tryck på specialistkunskaper som de vi förmedlar. På kort sikt är det ju väldigt gynnsamt för oss men på lång sikt är det oroväckande för Sverige att det är så svårt att hitta rätt kompetens, säger Johan Alsén.

Han tror att tillväxten för bolaget fortsätter i Sverige och bedömer att årets omsättning landar på omkring 350 miljoner kronor. Internationellt har Hays 240 kontor i 33 länder och mer än 9.000 anställda, bland annat i Köpenhamn. Bolaget ägs av Hays international holdings som är noterat på Londonbörsen.

Tillsammans med bland andra Axis, Qlik, Ikea och Third Base var Hays ett av 60-talet bolag som jagade kompetens på IT-rekryteringsmässan på Ideon i slutet av september.

Emiliano Strauss

Det multinationella specialistrekryteringsbolaget Hays har de senaste åren växt så det knakar i Sverige. Det senaste räkenskapsåret, som avslutades i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Från Northvolt till Danir

    Först byggde han upp Sigma Connectivity ur återstoden av det nedlagda Sony i Lund. Sedan var han ansvarig för att bygga upp Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Nu blir han vd för Dan Olofssons ägarbolag Danir.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.