måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stefan Andersson blir ny chef för Sony i Lund…

Sony Mobiles platschef i Lund Pär Thuresson lämnar koncernen. Ny chef för mobiljättens 1.200 anställda i Skåne är Stefan Andersson, som hittills varit HR-ansvarig på Lundasajten och haft en roll i Sonys globala HR-ledning.

Pär Thuresson lämnar Sony på egen begäran, uppger kommunikationschefen Kajsa Petersson.

– Det är ingen dramatik bakom det här. Stefan Andersson har många år i firman och tar nu över som platschef, säger hon till Rapidus.

Pär Thuresson går istället vidare till Köpenhamnsbaserade GN ReSound. Koncernen tillverkar avancerade hörapparater som bland annat kan kopplas ihop med mobiltelefonen.

Med skiftet kliver Stefan Andersson även upp som formell vd för Sony-koncernens svenska bolag Sony Mobile Communication AB.

Pär Thuresson har även varit ordförande i klusterorganisationen Mobile Heights för Sonys räkning, vem som tar över den posten avgörs vid ett styrelsemöte nästa vecka.

Efter att tidigare radat upp tunga förluster visade Sony Mobile en knapp vinst under det senaste räkenskapsåret, som avslutades i mars. Trendbrottet har kommit genom besparingar och genom att Sony Mobile fokuserat på de mest lönsamma modellerna och marknaderna – såväl omsättningen som antalet sålda mobiler sjönk med en tredjedel jämfört med föregående räkenskapsår.

Efter sparpaketet 2015 återstår 1.200 anställda i Lund och mobiljättens svart-vita hus i nordöstra Lund är egentligen för stort för verksamheten. Men något beslut om att flytta har ännu inte fattats, uppger Kajsa Petersson.

– Det är fortfarande inte klart, men kommer bli det inom kort, säger hon.

Erik Olausson

Sony Mobiles platschef i Lund Pär Thuresson lämnar koncernen. Ny chef för mobiljättens 1.200 anställda i Skåne är Stefan Andersson, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.