måndag 13 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

NorInvent byter vd inför notering

Skånska läkemedelsbolaget NorInvent, som noteras på Aktietorget imorgon, får en ny vd i Paul Hasselgren. Han kommer närmast från antikroppstillverkaren Innovagen, där han varit vice vd i tio år.

Inför den stundande noteringen siktade NorInvent på att resa 10 miljoner kronor. I slutändan landande spridningsemissionen på 6,4 miljoner.

– Det kommer räcka för att finansiera verksamheten i tolv månader framåt, säger Paul Hasselgren.

Rapidus rapporterade redan våren 2016 att NorInvent var på väg att lista sig, men noteringen har dröjt tills nu.

”Förra våren menade vår finansiella rådgivare att marknaden vid den tidpunkten inte var gynnsam för en börsintroduktion”, skriver Paul Hasselgren i ett mejl till Rapidus.

NorInvent grundades hösten 2014 och utvecklar en läkemedelsplattform där kolhydrater binder läkemedel till ett membran av celluosa. När membranet stoppas in under överläppen frigörs läkemedlet och tas upp via slemhinnor i munnen. Hittills har bolaget fått positiva resultat från initiala studier där tekniken använts för att binda in nikotin och ibuprofen.

Ett annat tänkbart terapiområde är potensmedel för patienter med erektil dysfunktion. NorInvent har patent i Sverige, Ryssland, Kina, Japan, Sydkorea och Kanada.

Största ägare är Jonatan Moses, vars forskning bolagets verksamhet bygger på. Ordförande är Bo Kollberg, han har tidigare haft ledande befattningar på Glaxosmithkline. NorInvent har tre anställda och planerar inte att bli fler under året. Bolaget är baserat på inkubatorn Smile i Lund.

Innovagen i Lund tar fram antikroppar på uppdrag för forskningsändamål. Paul Hasselgren tar över vd-posten i NorInvent efter Olle Esser, som lämnar bolaget.

Emily Binks

Skånska läkemedelsbolaget NorInvent, som noteras på Aktietorget imorgon, får en ny vd i Paul Hasselgren. Han kommer närmast från antikroppstillverkaren […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Statligt stöd till “dual use”

    Civila produkter som också kan användas i försvarssyfte får stöd av Vinnova. Kring årsskiftet ska ett nytt ekosystem med dual use-företag förses med statligt kapital. Rapidus har redan nu namnen på 20 skånska doldisar som flörtar med försvarsindustrin.

  • Paulsson säljer ärtfabriken i Bjuv

    Ärtor i Bjuv blev ingen bra affär för Erik Paulsson-familjen efter köpet från Findus 2016. Nu är bolaget Foodhills sålt till en utländsk köpare i ett av våra grannländer. Prislappen? En hundring.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.


  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.