fredag 29 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BrainLits ljusteknik installeras i Helsingborgs nya sjukhus

Lundabaserade belysningsföretaget BrainLit ska installera ett av sina adaptiva belysningssystem på Helsingborgs sjukhus nya neonatalavdelning. Det nya sjukhuset förväntas vara helt klart 2025 men BrainLits belysning ska installeras redan efter årsskiftet.

– Vi kommer samarbeta med experter för att ta reda på vad som är bäst för barnen. De är ju väldigt känsliga, desto mer ju tidigare de föds, säger Peter K Andersson, vd på BrainLit.

Företagets belysningssystem imiterar dagsljus och kan ställas in för att följa solens rörelse på himlen. På Helsingborgs sjukhus är tanken är att ljuset ska följa de för tidigt födda barnens utveckling under deras första månader utanför livmodern och anpassa ljuset efter deras behov. Ungefär som på recept, menar Peter K Andersson.

Inom kort ska BrainLit dessutom inleda ett projekt på en skola för autistiska barn. Förhoppningen är att belysningssystemet ska hjälpa barnen att prestera bättre.

– Det är viktigt för oss att göra saker som kan hjälpa många, snarare än att bara fokusera på inkomster, säger vd Peter K Andersson.

BrainLit har patent på ett antal delar av sitt belysningssystem, bland annat ljusmätaren. I dag har bolaget sex anställda men befinner sig enligt Peter K Andersson i en kraftig expansionsfas och lär rekrytera fler innan årsskiftet.

2016 ökade företaget sin omsättning till omkring fyra miljoner kronor, från 55.ooo kronor 2015. Största ägare är Peter K Andersson och entreprenören Tord Wingren, som är bolagets styrelseordförande och grundare. Bland övriga delägare finns Bert Nordberg och affärsängeln Anders Göransson.

Emiliano Strauss

Lundabaserade belysningsföretaget BrainLit ska installera ett av sina adaptiva belysningssystem på Helsingborgs sjukhus nya neonatalavdelning. Det nya sjukhuset förväntas vara […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.

  • Förvärven uteblev för växande Inwido

    Fönsterkoncernen Inwido jagar förvärv för att nå ett ambitiöst omsättningsmål. Men det blev inga förvärv under första kvartalet. Vd Fredrik Meuller förklarar varför.