fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Novo Nordisk miljonsatsar på minimal läkemedelsfabrik

Under 2016 har en grupp Lundaforskare visat att det går att bygga en komplett fabrik för biologiska läkemedel som är liten nog att rymmas på bänkskivan i labbet. Vid årsskiftet drar ett treårigt projekt igång som ska ta utvecklingen vidare, med danska läkemedelsjätten Novo Nordisk som tung näringslivspartner.

Projektet har en totalbudget på tio miljoner kronor, där Vinnova och Vetenskapsrådet står för hälften. Resten kommer från de tre näringslivsparterna i form av arbetsinsatser. Utöver Novo Nordisk är Stockholmsbaserade Sobi och Lundabolaget Modelon med.

Tanken är att bygga en tillverkningslina i labbskala som är lika automatiserad som en reguljär fabrik. Huvudkomponenterna i uppställningen är en bioreaktor för cellerna, som står för själva syntetiseringen av läkemedelssubstansen, och ett reningssteg som isolerar den aktiva ingrediensen i cellsoppan.

Minifabriken byggs i första hand med existerande komponenter och målet är att den ska kunna köras mer eller mindre autonomt eller kunna fjärrstyras uppger projektledaren Bernt Nilsson, till vardags professor i kemiteknik vid Lunds universitet.

– Vi har kört på ett industriellt case från Sobi och fått det att funka med det styrsystem vi byggt upp. Man kan producera i storleksordningen 1.000 doser per dag. Det är inte så mycket jämfört med vanliga läkemedelsfabriker men mycket om man tänker att detta ska stå i ett utvecklingslabb eller ute i vården, säger Bernt Nilsson till Rapidus.

Om tre år hoppas han ha kommit så långt att näringslivsparterna kan ta resultaten vidare på egen hand och lansera tekniken på marknaden. Inräknat arbetsinsatserna från Novo Nordisk, Sobi och Modelon kommer ett tiotal personer vara inblandade i projektet när det drar igång vid årsskiftet, uppger Bernt Nilsson.

Erik Olausson

Under 2016 har en grupp Lundaforskare visat att det går att bygga en komplett fabrik för biologiska läkemedel som är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Flygande start för Lindberg på Moroxite

    Han rekryterades för att leda Moroxite till ett marknadsgodkännande och det har redan tagit fart. På dag tre på nya jobbet berättar Fredrik Lindberg att bolaget har kommit in på FDA:s gräddfilsspår.

  • Bonesupport-veteran tar över Moroxite

    Moroxite siktar mot ett amerikanskt marknadsgodkännande nästa år. Då toppar styrelsen ledningen och låter en Bonesupport-grundare kliva in som vd.

  • Sandberg pytsar in mer i cancerbolag 

    Medtech-bolaget Reccan gör en riktad nyemission. Största investerare är Sandberg Development, som tidigare gått in med pengar i Lundabolaget. – Utvecklingsfasen är avslutad, säger vd Anna Brodén.

  • Slutar som vd i Bonesupport

    En skånsk börsbomb: Emil Billbäck kliver ner från vd-posten i Bonesupport. — Något var tvunget att hända, säger han till Rapidus.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Euris – ett övergivet bolag

    Veterinärdiagnostikbolaget European Institute of Science, Euris, är på väg att upplösas. Ett misslyckat köp av nätapoteket Apotek365 verkar bli spiken i kistan för bolaget som grundades av Dario Kriz 1990. Nu vill ingen kännas vid det.