lördag 27 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Doro flyttar tio utvecklingstjänster till Lund – men drar samtidigt ner

Börsnoterade teknikbolaget Doro ska centralisera sin utveckling till Lund. Åtgärden innebär att ett tiotal tjänster inom mjukvaruutveckling flyttas hit från Paris, uppger tillförordnade styrelseordföranden Johan Andsjö för Rapidus. Samtidigt planerar bolaget vissa personalnedskärningar i Skåne.

Beskedet kommer i samband med att Jérôme Arnaud, vd sedan nio år tillbaka, på torsdagsmorgonen meddelade att han lämnar sin post.

– Jérôme har pendlat från Paris och varit här två dagar i veckan. För att gå in i nästa skede behöver vi en vd som är mer på plats på huvudkontoret, säger Johan Andsjö till Rapidus.

Doro har haft ett tufft 2016 med nedskrivna vinstprognoser. Främst är det affärsområdet Doro Care, inriktat på larm och trygghetstjänster åt äldre och funktionshindrade, som drar ner resultatet. Bland annat har Doro Care tvingats vänta på domstolsbesked efter att upphandlingen av ett centralt ramavtal med Sveriges Kommuner och Landsting överklagades av en konkurrent.

Huvudområdet, försäljning av enklare mobiltelefoner till äldre, går däremot bra. Totalt har bolaget ökat omsättningen under årets nio första månader med 13 procent till 1,4 miljarder kronor.

Doro har i dag närmare 500 anställda, varav ungefär hälften i Sverige. I Lund har personalstyrkan det senaste året ökat från 49 till 62 anställda. Åtgärdsprogrammet som presenterades på torsdagsmorgonen inkluderar vissa ospecificerade personalnedskärningar i Skåne men enligt Johan Andsjö kommer bolaget åtminstone på sikt växa i Lund.

– All utveckling kommer inte ske i Skåne efter det här, men mer och mer kommer ske vid huvudkontoret i Lund eller hos lokala partner i Skåne, säger han till Rapidus.

Under dagen har Doros aktiekurs sjunkit med 13 procent.

Erik Olausson

Börsnoterade teknikbolaget Doro ska centralisera sin utveckling till Lund. Åtgärden innebär att ett tiotal tjänster inom mjukvaruutveckling flyttas hit från […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Försiktig optimism i rapporterna

    Duni skriver upp de finansiella målen, Beijer Ref flaggar för kostnadsbesparingar och möjligen har det vänt på riktigt för e-handlaren BHG. Här här svepet över de skånska senaste storbolagsrapporterna.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.