onsdag 2 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Börs-vd tar över Triomed i Lund

I somras köpte Göteborgsbolaget Xvivo Perfusion ut Lundabaserade konkurrenten Vivoline Medical från First North. Patrick Greatrex, som var Vivolines vd, tar nu istället över vd-rollen i medicinteknikbolaget Triomed i Lund.

Triomed har under tio år utvecklat bärbara medicintekniska utrustningar för ultrafiltrering och dialys. En bärbar dialysutrustning som används kontinuerligt imiterar kroppens egen funktion bättre än stationära dialysapparater.

Bolagets bärbara utrustning är tänkt att användas vid två olika applikationer. Den ena tillämpningen är att hjälpa hjärtsviktspatienter filtrera bort kroppsvätskan det försvagade hjärtat inte orkar pumpa ut. Kliniska försök har påbörjats i Tyskland och försäljning till denna patientgrupp kommer att starta nästa år.

Den andra applikationen är som bärbar dialysutrustning för njursjuka patienter. Kliniska försök på njurpatienter ska startas inom ett halvår i Sverige uppger Patrick Greatrex.

Patrick Greatrex– Det är spännande att föra in detta utvecklingsbolag i en ny klinisk period, där det även är viktigt att bygga relationer inför framtiden med läkare som arbetar med denna patientgrupp, säger han.

Triomed sysselsätter 19 personer, framförallt inom utveckling och klinisk prövning. Patrick Greatrex tar över vd-stolen från Anders Wallenås, som grundade bolaget tillsammans med Anders Helmner och Lars Wramner.

Vivoline Medical noterades på Aktietorget 2013 och flyttades senare till First North. Bolaget bildades för att vidareutveckla teknik från professor Stig Steens forskning vid Skånes universitetssjukhus: konditionering och förvaring av organ som lungor och hjärta med speciella buffertlösningar och tekniker vilka förlänger tiden som organen är lämpliga för transplantation. Bolaget hade vid uppköpet i somras sju anställda.

Elisabet Ottosson

 

I somras köpte Göteborgsbolaget Xvivo Perfusion ut Lundabaserade konkurrenten Vivoline Medical från First North. Patrick Greatrex, som var Vivolines vd, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.