fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Analys: 900 miljoner skäl att köpa Expertmaker

mini_erikKort sagt: 2014 utsågs Expertmaker till Årets Rapidusföretag. I går stod det klart att Malmöbolaget slukas av amerikanska ehandelsjätten Ebay. Skälen till affären kan lite förenklat kokas ned till en enda siffra: 900 miljoner.

Av: Erik Olausson, chefredaktör

Det är nämligen så många varor som finns ute till försäljning en vanlig dag på Ebay – allt från en fabriksny Mustang GT Premium för en halv miljon kronor till en samling med 600 rumänska frimärken till vrakpriset sex dollar. Därmed måste en potentiell köpare också navigera sig igenom 900 miljoner annonser i jakten på just den sportbil eller frimärkssamling hen är ute efter.

Datamängderna är hisnande, just nu ligger det till exempel närmare 25.000 olika annonser ute bara för Iphone 5-mobiler i olika färger och skick.

Det är här Expertmaker kommer in. Malmöbolaget grundades 2006 som ett konsultbolag inom IT-system för artificiell intelligens men gick snart över till att satsa på en egen produktportfölj av AI-baserad mjukvara. Bland tidiga projekt fanns ett webbtest för Nationalencylopedin där användarna kunde se vilken historisk person de var mest lik, samt diagnosstöd som användes av Rigshospitalet i Köpenhamn. Applikationerna inom sjukvård lyftes senare över till avknoppningsbolaget Lytics i Malmö, som i dag växt till att sysselsätta ett tiotal anställda.

Expertmaker har arbetat med Ebay och dess dotterbolag RedLaser sedan 2010, bland annat med mjukvara för mobilen som låter köpare i en fysisk butik scanna varan för att jämföra priset med de varor som finns listade på Ebay.

När Ebay nu sväljer hela Malmöbolaget handlar det dock om något mycket mer centralt för ehandelsjätten. Ebay, en av pionjärerna inom e-handel, har tidigare främst fungerat som en digital loppmarknad där privatpersoner bjuder ut ett myller av begagnade varor. I dag är dock 80 procent av varorna fabriksnya och en allt större del av annonserna läggs upp av företag. Det gör att Ebay allt mer konkurrerar med Amazon och kinesiska Alibaba, som växer betydligt snabbare.

För att vända utvecklingen presenterade Ebay nyligen ”structured data initiative”, ett jätteprojekt som syftar till att förbättra sorteringen och visningen av de 900 miljonerna varorna på sajten. Bland annat arbetar Ebay på att automatiskt kunna identifiera och lägga till information som modellnummer till de annonser som privatpersoner lägger upp.

Problemet att optimera visningen av produkterna så att kunderna köper så mycket so möjligt har redan hunnit bli klassiskt inom e-handeln och blir bara svårare att lösa ju större en e-handelssajt växer sig.

Expertmaker har inte haft någon spikrak utveckling, nettoomsättningen har de senaste åren pendlat mellan fem och nio miljoner kronor, med återkommande miljonförluster. I dag har bolaget ett 20-tal anställda i Malmö och Silicon Valley. Av allt att döma kommer de kunna arbeta vidare som vanligt, men nu enbart för Ebay. Vd:n och grundaren Lars Hård får en chefsroll inom Ebays team för ”structured data”.

Bland Expertmakers tidigare storkunder finns Vodafone, som även gick in som delägare 2013 genom en emission på åtta miljoner kronor.

”Om några år är företagets metod troligen den som ett stort antal jättar använder för att prenumerera på mänskligt imiterad intelligens och göra sig själva till experter på information om kunderna” skrev Rapidusjuryn i sin motivering när Expertmaker blev Årets Rapidusföretag 2014. Så resonerade uppenbarligen Ebay också, och såg till att slanta upp för att bli den enda jätten som får använda tekniken.

Expertmaker_prisutdelning2
Martin Rugfelt från Expertmaker tog emot priset när bolaget blev Årets Rapidusföretag 2014. Foto: Kristoffer Lindblad.

Kort sagt: 2014 utsågs Expertmaker till Årets Rapidusföretag. I går stod det klart att Malmöbolaget slukas av amerikanska ehandelsjätten Ebay. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.