lördag 4 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rädda det som räddas kan av Sparbanken Syd

HaskelKort sagt: Efter den gångna helgen är uppdelningen av Sparbanken Öresund till Sparbanken Skåne och Swedbank fullt genomfört sett ut kundernas perspektiv. Därmed är det läge att väcka frågan vad som på sikt ska hända med Sparbanken Syd. Ökade kostnader, mer omfattande regelverk samt tuffare konkurrens gör det närmast omöjligt för banken att överleva i nuvarande form.

Av Anders Haskel, gästskribent

En och annan hade kanske missat informationen och upptäckte i helgen att det inte längre gick att logga in på deras gamla internetbank i Sparbanken Öresund. På måndagen vaknade de sedan upp och upptäckte att de fullt ut är kunder i en ny bank. Efter den stora flytten i helgen får alla tidigare kunder i Sparbanken Öresund finns sig i att antingen vara kund i Sparbanken Skåne eller i Swedbank, förutsatt att de inte gjort det aktiva valet att gå över till någon av konkurrenterna.

Kanske en och annan dessutom är så fäst vid de gamla sparbankstraditionerna att de aktivt sökt sig till Ystadbaserade Sparbanken Syd, en bank som hittills valt att gå sin egen väg. Frågan är hur länge strategin håller.

För fem år sedan var det ytterst nära att Sparbanken Syd gick samma väg som Sparbanken Finn och Sparbanken Gripen och blev en del av den nya Sparbanken Öresund. Styrelsen ville genomföra affären och en majoritet av bankens huvudmän tyckte också att ett det var en bra idé. Det blev därför ett ja vid en första årsstämma.

Det krävdes dock ett ja vid ytterligare en stämma, med två tredjedels majoritet, för att affären skulle gå igenom. En minoritet av huvudmännen kunde därför stoppa samgåendet och tog samtidigt ut banken på en oviss färd.

Styrelsen ställde sina platser till förfogande och en ny ledning tillsattes. Så här långt kan det sägas att ensamfärden skett med viss framgång. Varumärket får anses starkt och på sin hemsida skryter banken med att ha Skånes nöjdaste företagskunder. (Frågan är om det är någon större merit med tanke på att många tycks uppleva ett begränsat intresse från de andra bankernas sida att ta väl hand om sina kunder.)

Banken vågar dessutom agera offensivt. I Lomma – som geografiskt ligger en bit utanför bankens historiska verksamhetsområde – vill Sparbanken Syd utnyttja den lucka som uppstått efter att Sparbanken Öresund försvann, genom ett nyetablerat kontor. Tidigare i år tog banken över lilla Frenninge Sparbank i Vollsjö norr om Sjöbo och försöker därmed bli en vassare konkurrent inom ett av Sparbanken Skånes traditionellt starkaste fästen.

Samtidigt är det ett blandat ekonomiskt resultat som Syd visar upp. 2010 och 2011 redovisade banken en samlad förlust på 100 miljoner kronor, bland annat efter stora kreditförluster. Under de senaste åren har det gått bättre. Resultatet är dock dopat av vinster från försäljningar av Swedbankaktier som funnits i Sparbanken Syds ägo sedan lång tid. Reavinsterna skymmer dessutom det faktum att ägandet av IT-leverantören Cerdo Bankpartner tvingade fram stora nedskrivningar under 2012 och 2013.

Rörelseresultatet under första halvåret i år blev drygt 15 miljoner kronor att jämföra med 24 miljoner i fjol. I årets resultat ligger då ännu en vinst från sålda Swedbankaktier. Den här gången på passande nog 16 miljoner, det vill säga något mer än den redovisade vinsten som annars hade hamnat på ett litet minus.

Frågan är hur framtiden ser ut. En sak som är säker är att konkurrensen knappast kommer att minska. Sparbanken Skåne har gott om resurser för att med sina tre relativt nyetablerade kontor fortsätta vara en nagel i ögat på Syds kärnmarknader på Österlen och i Ystad. Dessutom stärker nischaktörer som knaprar på de traditionella aktörernas affär efterhand sin position.

Igår skrev Rapidus om att kapitalförvaltaren Öhman öppnar i Malmö. Även om en sådan aktör aldrig blir något stort hot mot en traditionell sparbank kan det även på Österlen finnas en och annan förmögen kund som ser en förvaltare med kontor i Malmö som ett intressant alternativ för att ta hand om kapitalet. Även Ålandsbanken är i färd med att öka sin närvaro i Skåne med sikte på kapitalförvaltning åt välbeställda.

Nya aktörer med affärsidén att ge lite bättre ränta på sparkonton än vad de traditionella bankerna anser sig klara av tar successivt hand om allt mer av bankernas inlåning.

Regelverken kring bankverksamhet blir efterhand allt mer omfattande vilket leder till ökade kostnader som är svåra att få kompensation för genom att ta mer betalt av kunderna.

De traditionella sparbankerna har själva länge sett som en central styrka att det inte finns ägare med vinstintressen bakom verksamheten. I stället har överskottet kunnat användas för att gynna den bygd där banken är verksam. Denna modell är knappast längre hållbar. Förr eller senare kommer även Sparbanken Syd till ett läge där det kan behövas en kapitalstark ägare som har möjlighet att stötta banken.

Drastiskt uttryckt gäller det nu för bankens styrelse att agera proaktivt för att rädda det som räddas kan i stället för att passivt invänta dödsdomen.

Kort sagt: Efter den gångna helgen är uppdelningen av Sparbanken Öresund till Sparbanken Skåne och Swedbank fullt genomfört sett ut […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.

  • Skånska nyemissioner drog in 1,3 mdr

    Hansa Piopharma tog in mest pengar i sommar, medan Beammwave och Pila Pharma gjorde de mest överteckande. Långt ifrån alla bolag nådde dock sina mål med emissionerna. Här är hela listan.

  • Insynspersoner tankar aktier

    Den nytillträdda Kjell-toppen Sandra Gadd har under sommaren och hösten storshoppat aktier i prylkedjan. Även andra insynspersoner i skånska bolag har passat på att köpa aktier när kurserna har dalat. Det visar Rapidus koll.

  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.