fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Ceres och Orbital Systems

Henrik Nyberg har utsetts till ny vd för livsmedelsproducenten Ceres i Bjuv. Han har tidigare haft ledande positioner inom livsmedels- och läkemedelsindustrin, och kommer senast från Findus där han bland annat varit Nordenchef och affärsutvecklingschef. Nyberg tillträder sin tjänst vid årsskiftet. Ceres ägs av Malmöbaserade Aqilles Invest.

Malmöbaserade Orbital Systems värvar Ulrika Andersson, direktör för Hotel Mäster Johan, som affärsutvecklingschef med fokus på att sälja Orbitals vatten- och energieffektiva duschar till hotellnäringen. Orbital har sedan förra hösten en provinstallation på Hotel Mäster Johan. Bolaget tog i våras in drygt 40 miljoner kronor från bland andra Rosengård Invest och Kung Markattas tidigare VD Peter Enberg.

Sarah Fredriksson, grundare av börsnoterade Genovis, lämnar sin operativa tjänst i bolaget men blir kvar som styrelseordförande. Sarah Fredriksson lämnade i våras över vd-rollen i Genovis till Fredrik Olsson för att istället leda utvecklingen i dotterbolaget GeccoDots, som utvecklar ett kontrastmedel av nanopartiklar. Nu håller GeccoDots dock på att läggas ned och IP-rättigheterna har sålts tillbaka till uppfinnarna mot framtida royalty, en åtgärd som ska bespara Genovis sex miljoner kronor under 2016. Bolaget fokuserar istället på sitt huvudområde, enzymer för spjälkning av antikroppar. Genovis har ett tiotal anställda i Lund och USA.

Henrik Nyberg har utsetts till ny vd för livsmedelsproducenten Ceres i Bjuv. Han har tidigare haft ledande positioner inom livsmedels- […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.