onsdag 5 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bonnierägt e-learningbolag siktar på Sverige

Den Köpenhamnsbaserade tillväxtkometen Clio Online förväntas inom kort att skriva under deras största utlandsavtal hittills, om att leverera digitalt undervisningsmaterial till Saudiarabien. I mars köpte Bonnier in sig som majoritetsägare och Clio Online riktar nu blickarna mot Sverige för ytterligare expansion.

− Sverige är rätt att gå in i nästa gång och vi analyserar just nu möjligheterna, säger medgrundaren Janus Benn Sørensen till Rapidus.

Sedan starten 2007 har tillväxten i företaget varit snabb. Under det senaste räkenskapsåret steg omsättningen i företaget 59,5 miljoner danska kronor, en ökning med nästan 60 procent jämfört med året innan. Samtidigt steg resultatet steg från 10 till 18,7 miljoner danska kronor. Under 2015 förväntar sig Janus Benn Sørensen en 30-procentig tillväxt i såväl vinst som omsättning.

Idéen bakom Clio Online är ganska enkel, men har kommit att bli Danmarks största digitala undervisningsförlag: Det handlar helt enkelt om att erbjuda 100 % digitala läromedel, och företaget har utvecklat sina plattformar för ett ämne i taget. Ledningen består av grundarna Janus Benn Sørensen, Louise Herping Ellegaard och Lasse Guldsborg. Den första plattformen som skapades var Historiefaget.dk – och sedan dess har så många andra ämnen tillkommit att Clio Online nu är klara för utlandssatsningar. Det innebär också att en affärsmodell måste arbetas fram under 2015, när Clio Online börjar sälja licenser till utländska företag.

− Vi började utomlands i Saudiarabien mest av en slump. Men det krävdes att vi utvecklade portalen till att läsa från höger till vänster, säger Janus Benn Sørensen, som inte kommer stå inför samma problem när den svenska lösningen är klar.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Den Köpenhamnsbaserade tillväxtkometen Clio Online förväntas inom kort att skriva under deras största utlandsavtal hittills, om att leverera digitalt undervisningsmaterial […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.