tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Region Skåne skissar på statligt telekominstitut efter Sony Mobile

Sonys storvarsel i Lund har satt fart på politikerna i Forsknings- och Innovationsråd Skåne, Firs. På onsdagens Rapidusbar målade regionstyrelseordförande Henrik Fritzon (S) upp visionen om ett statligt finansierat institut inom mobilteknik och telekom som kan suga upp en del av kompetensen i Lund. Inom ett år hoppas Fritzon ha institutet på plats.

Henrik Fritzon_baren

Efter att ha fått förhandstips om måndagens stora varsel på Sony Mobile var Henrik Fritzon redan på söndagskvällen i kontakt med sin partikollega, näringsminister Mikael Damberg. Och även om inga löften kommit än är Henrik Fritzon övertygad om någon form av statligt understöd för att hantera den kraftiga neddragningen.

− En idé vi diskuterar är ett statligt finansierat mobilinstitut i Lund. Jag ska träffa Mikael Damberg fysiskt nästa vecka och min närmaste medarbetare har möte med forskningsminstern. Då kommer vi ta upp det här, sa Henrik Fritzon när Rapidus nyhetschef Jennie Lorentsson grillade honom på scen.

Utöver Henrik Fritzon gästades Rapidusbaren av ESS-bolagets styrelseordförande Sven Landelius samt Ulrika Nilsson, chef för donatorrelationer vid Lunds universitet och ansvarig för kampanjen som ska dra in tre miljarder kronor i gåvor i samband med universitetets 350-årsjubileeum.

Priset ”Rapidus creddar” gick till Team Rynkeby Malmö, ett välgörenhetsprojekt startat av den danska juiceproducenten där deltagarna cyklar till Paris för att samla in pengar till barncancerforskning.

Klicka här för att komma till ett bildspel från kvällen. I minglet syntes bland andra Axisgrundaren Martin Gren, Susanne Richter från Sten K Johnsons stiftelse och Johan Wester från Anagram produktion.

Erik Olausson

Sonys storvarsel i Lund har satt fart på politikerna i Forsknings- och Innovationsråd Skåne, Firs. På onsdagens Rapidusbar målade regionstyrelseordförande […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Mångmiljardaffärer när skånska fastigheter byter ägare

    På kort tid har fastigheter för nära 15 miljarder bytt händer i skånska strukturaffärer. Den senaste i raden är Acrinovas rekordförsäljning av mer än hälften av beståndet.