fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Omskrivet IT-bolag lämnar Skåne

Sedan starten 2011 har IT-bolaget Foap växt till 22 anställda och lockat tunga investerare som Industrifonden, Maxwell Ventures och VaynerRSE. Nu flyttar Foap sitt huvudkontor från Media Evolution City i Malmö till Stockholm.

Foap har utvecklat en webbtjänst som används för att förmedla bilder från privatpersoner och andra enskilda användare till kommersiella aktörer. För sjuttio kronor får köparen rättigheterna till att redigera och fritt distribuera bilden, och vinsten delas mellan Foap och fotografen.

Vd David Los bekäftar för Rapidus att bolaget flyttat till Stockholm, men vill inte gå in på bakgrunden till flytten. David Los var med och grundade Foap 2011 tillsammans med Alexandra Bylund, som lämnade verksamheten i vintras för att satsa på egna uppstartsbolaget Newshubby. Sedan starten har Industrifonden, Maxwell Ventures och VaynerRSE gått in med mångmiljonbelopp i Foap. Så sent som i maj värderas bolaget i en emission till 82 miljoner kronor.

Bland kunderna finns Volvo, Absolut vodka, Mynewsdesk, Coop, Heineken, Mastercard, och Sony. Företaget hade förra året en omsättning på 2,6 miljoner kronor och har numera kontor i Stockholm, New York och Warszawa.

Hanna Sigeman

Sedan starten 2011 har IT-bolaget Foap växt till 22 anställda och lockat tunga investerare som Industrifonden, Maxwell Ventures och VaynerRSE. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.