fredag 12 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Miljöteknikpris till Alnarp Cleanwater Technology

Alnarp Cleanwater Technology fick ikväll ta emot branschföreningen Sustainable Business Hubs utmärkelse som årets sydsvenska miljöteknikbolag. Juryn tog bland annat fasta på att bolaget lyckats attrahera Antonia Ax:son Johnson som delägare.

Som Rapidus tidigare rapporterat blev familjen Ax:son Johnson 20-procentiga delägare i början på året genom en investering på tio miljoner kronor. Det har satt fart på Alnarp Cleanwater Technology, som under året ökat personalstyrkan från fyra till sju anställda och öppnat en filial i Stockholm.

Alnarp Cleanwater Technology baseras på forskning från bland annat SLU i Alnap och utvecklar ett avloppssystem i två delar. I den första bryts slammet ner med hjälp av en mängd mikroorganismer. När det är tillräckligt nedbrutet pumpas det över till en bädd med mikroorganismer och speciella vattenväxter som renar vattnet på ett sätt som ska efterlikna naturen.

Omsättningen har mer än fördubblats ett par år på raken, till 5,5 miljoner kronor 2013. Resultatet senaste året landade på -1,5 miljoner. Lejonparten av kunderna finns än så länge i Sverige.

Alnarp Cleanwater Technology är den femte vinnaren av South Sweden Cleantech Award. Tidigare år har bland andra Malmberg Water, Primozone och Bioprocess Control tagit hem utmärkelsen.

Senare ikväll delar även EY ut priset Entrepreneur of the year för södra Sverige. Bland de nominerade finns bland andra Johan Ringsberg, Fredrik Lunde och Alexander Lunde från Vergic samt Carolina Palmqvist och Petronella Ericsson från TicTac Interactive. Högst kändisfaktor har dock Christian von Koenigsegg, vars Ängeholmsbaserade sportbilstillverkare var nära att ta över Saab 2009.

Alnarp Cleanwater Technology fick ikväll ta emot branschföreningen Sustainable Business Hubs utmärkelse som årets sydsvenska miljöteknikbolag. Juryn tog bland annat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.