fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Börsnoterad jätte köper ScanBi Diagnostics i Alnarp

Rapidus kan i dag avslöja ett nytt förvärv av ett mindre skånskt teknikföretag. 16-mannabolaget ScanBi Diagnostics i Alnarp köps upp av globala certifieringskoncernen Intertek, noterad på Londonbörsen.

Säljare är ScanBi Diagnostics vd Anders Dahlqvist, styrelseledamot Line Sandager och ordförande Patrik Stolt. ScanBi Diagnostics bildades 2002 i Alnarp och arbetar med kvalitetskontroller och genetiska analyser av livsmedel, foder och utsäde för jordbruk.

Intertek är specialiserat på testning, certifiering och validering inom en lång rad olika industrisegment. Totalt sysselsätter koncernen runt 37.000 anställda runt om i världen, varav ett par hundra i Sverige. Omsättningen 2013 landade på 2,2 miljarder pund.

I samband med ägarbytet kliver Interteks chef för Norden och Baltikum, Erik Landgren, in i styrelsen tillsammans med Intertek-kollegan Göran Lilja. Förutom ny styrelse kommer ScanBi Diagnostics inom snar framtid att byta namn till Intertek Diagnostics. Men det är enligt Göran Lilja också de enda förändringarna.

– Vi kommer att investera i utvecklingen och satsa pengar på verksamheten, men den ska vara kvar där den är. Det ger oss en möjlighet att etablera oss i Skåne, säger Göran Lilja till Rapidus.

ScanBi Diagnostics använder molekylärbiologisk teknik för att bland annat spåra små mängder DNA i livsmedel, något som fick stor efterfrågan då ”hästköttsskandalen” uppdagades för något år sedan. De senaste åren har omsättningen mer än fördubblats till 16 miljoner kronor.

Izabella Rosengren
Erik Olausson

Rapidus kan i dag avslöja ett nytt förvärv av ett mindre skånskt teknikföretag. 16-mannabolaget ScanBi Diagnostics i Alnarp köps upp […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.