fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånsk Apple-veteran bakom lyssnande rökdetektor

En wifi-uppkopplad sensor som håller koll på allt från temperatur till luftfuktighet och kan varna om ett fönster krossas. Det är vad skåningen Nils Mattisson, tidigare prototypdesigner på Apple, och hans team i företaget Form Devices i dag lanserar på prylmässan Engadget Expand i New York.

Detektorn Point har utvecklats sedan sommaren 2013 då Nils Mattisson lämnade Apple för att själv bygga upp en ny verksamhet från grunden. Point är främst till för hemövervakning, men använder ingen kamera — till skillnad från de flesta andra övervakningssystem. Istället kan den känna igen ljud som alarm och krossade fönster, och den känner skillnad på olika typer av rök.

Nils_Mattisson— Vi vill ha ett mjukare alternativ till övervakningskameror som bättre respekterar integriteten för de personer som befinner sig i de övervakade utrymmena. Kameror är dessutom rätt komplexa och behöver ofta konstant strömförsörjning. På Point räcker det att byta batterier en gång per år, säger Nils Mattisson.

Förutom Nils Mattisson är sex personer engagerade i Form Devices, merparten ingenjörer med bakgrund från bland annat Axis, Ericsson och Medea på Malmö högskola. Bolaget har än så länge inte något formellt svenskt säte utan är registrerat i USA, med representation i kinesiska Shenzhen, men planen är att sätta upp en forsknings- och utvecklingsenhet i centrala Malmö.

Nils Mattisson är civilingenjör i elektroteknik från LTH och gjorde sitt examensarbete på Apple hösten 2007. Därefter har han arbetat som fast anställd med forskning och utveckling på mobil- och datorjätten. Hans team tillhörde prototypavdelningen och arbetade med att ta fram första instanser av olika koncept och idéer som sedan skickades vidare till produktteamen.

— Vår filosofi där var att bästa sättet att testa om något är möjligt att göra, är att helt enkelt göra det. Arbetet på Apple var himla kul och jag hoppas att vi kan ta med oss en del av den kulturen till Malmö, säger Nils Mattisson.

Hittills har Form Devices utvecklat verksamheten med egna pengar, men en nystartad Kickstarter-kampanj är tänkt att dra in minst 50.000 dollar.

Anders Frick

En wifi-uppkopplad sensor som håller koll på allt från temperatur till luftfuktighet och kan varna om ett fönster krossas. Det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.