tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sydsveriges spelutvecklare sysselsätter över 530…

Med Massive och King som draglok har den heta sydsvenska spelutvecklingsindsutrin växt till att sysselsätta mer än 530 personer i 32 bolag, enligt en rapport från branschföreningen Game City som publiceras senare i veckan. Merparten räknar med att nyanställa det närmaste året.

Siffran kan jämföras med att datorspelsbranschen i stort beräknades sysselsätta 2.500 personer i Sverige vid utgången av 2013, enligt Dataspelsbranschens årliga Spelutvecklarindex.

Kartläggningen av södra Sverige, som bekostats av Invest in Skåne, är den första i sitt slag och bygger i huvudsak på intervjuer och enkätsvar från 24 spelutvecklingsbolag i Skåne och Blekinge, samt bokslutsuppgifter från ytterligare 8 företag.

Malmöstudion Massives dominans lyser igenom, inte minst när det gäller antalet anställda. Som Rapidus rapporterade förra veckan ska personalstyrkan fram till slutet av 2015 växa med runt 60 personer till 380 anställda. Bland andra Malmöbaserade bolag syns Tarsier Studios, med ett 40-tal anställda, Aktietorgslistade StarVault med 16 och Illusion Labs som i dag sysselsätter 11 personer. Även Nasdaqnoterade Kings Malmökontor är medräknat i totalen, studion har det senaste året växt från 35 till 70 anställda och flyttat in i lokaler som rymmer 100.

Kim Nordström2— Vi ska fortsätta växa framöver, även om jag gärna ser att vi blir lite färre än 100. Främst är det programmerare vi anställer just nu, säger Kings Malmöchef Kim Nordström till Rapidus.

16 av de 24 bolag som ingår i den djupare analysen anger att de planerar att nyanställa det närmaste året, men exakt hur mycket framgår inte av enkätsvaren. Det som däremot syns tydligt är hur internationellt och mansdominerat det skånska spelklustret är. Totalt finns 29 nationaliteter representerade bland de drygt 530 anställda i kartläggningen, men i 16 av 24 bolag är samtliga män.

Rapporten är det mest konkreta resultatet hittills av föreningen Game City, som formellt bildades i våras med ett 20-tal sydsvenska spelbolag som medlemmar. Än så länge bedrivs arbetet i Game City helt av styrelsen, som inkluderar Massives vd David Polfeldt, Karin Ryding från Ozma och Tarsier Studios tidigare Malmöchef Peter Lübeck.

— Men tanken är att vi ska anställa någon efter årsskiftet, som bland annat ska kunna uppdatera och förnya kartläggningen varje år. Där hoppas vi på regional finansiering, säger Peter Lübeck.

Parallellt pågår diskussionerna om att bygga ett eget hus för att samla de skånska spelbolagen.

Erik Olausson

Med Massive och King som draglok har den heta sydsvenska spelutvecklingsindsutrin växt till att sysselsätta mer än 530 personer i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Svag ljusning i spelbranschen

    Det är oroliga tider för spelutvecklare. Men när årets spelutvecklarindex nu släpps är spelhubben Game Habitat ändå optimistisk. Omsättning och resultat i de skånska spelbolagen ökade förra året.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Ljus i gamingtunneln

    Det är dystra tider för många spelutvecklare, inte minst de stora. Men i myllan med mindre indiestudior i Malmös gömmer sig ofta guldkorn. Här är bolagen att hålla koll på i vinter.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission.