onsdag 2 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sydsveriges spelutvecklare sysselsätter över 530…

Med Massive och King som draglok har den heta sydsvenska spelutvecklingsindsutrin växt till att sysselsätta mer än 530 personer i 32 bolag, enligt en rapport från branschföreningen Game City som publiceras senare i veckan. Merparten räknar med att nyanställa det närmaste året.

Siffran kan jämföras med att datorspelsbranschen i stort beräknades sysselsätta 2.500 personer i Sverige vid utgången av 2013, enligt Dataspelsbranschens årliga Spelutvecklarindex.

Kartläggningen av södra Sverige, som bekostats av Invest in Skåne, är den första i sitt slag och bygger i huvudsak på intervjuer och enkätsvar från 24 spelutvecklingsbolag i Skåne och Blekinge, samt bokslutsuppgifter från ytterligare 8 företag.

Malmöstudion Massives dominans lyser igenom, inte minst när det gäller antalet anställda. Som Rapidus rapporterade förra veckan ska personalstyrkan fram till slutet av 2015 växa med runt 60 personer till 380 anställda. Bland andra Malmöbaserade bolag syns Tarsier Studios, med ett 40-tal anställda, Aktietorgslistade StarVault med 16 och Illusion Labs som i dag sysselsätter 11 personer. Även Nasdaqnoterade Kings Malmökontor är medräknat i totalen, studion har det senaste året växt från 35 till 70 anställda och flyttat in i lokaler som rymmer 100.

Kim Nordström2— Vi ska fortsätta växa framöver, även om jag gärna ser att vi blir lite färre än 100. Främst är det programmerare vi anställer just nu, säger Kings Malmöchef Kim Nordström till Rapidus.

16 av de 24 bolag som ingår i den djupare analysen anger att de planerar att nyanställa det närmaste året, men exakt hur mycket framgår inte av enkätsvaren. Det som däremot syns tydligt är hur internationellt och mansdominerat det skånska spelklustret är. Totalt finns 29 nationaliteter representerade bland de drygt 530 anställda i kartläggningen, men i 16 av 24 bolag är samtliga män.

Rapporten är det mest konkreta resultatet hittills av föreningen Game City, som formellt bildades i våras med ett 20-tal sydsvenska spelbolag som medlemmar. Än så länge bedrivs arbetet i Game City helt av styrelsen, som inkluderar Massives vd David Polfeldt, Karin Ryding från Ozma och Tarsier Studios tidigare Malmöchef Peter Lübeck.

— Men tanken är att vi ska anställa någon efter årsskiftet, som bland annat ska kunna uppdatera och förnya kartläggningen varje år. Där hoppas vi på regional finansiering, säger Peter Lübeck.

Parallellt pågår diskussionerna om att bygga ett eget hus för att samla de skånska spelbolagen.

Erik Olausson

Med Massive och King som draglok har den heta sydsvenska spelutvecklingsindsutrin växt till att sysselsätta mer än 530 personer i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.


  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.