fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Börsjätte investerar i BIMobject

|  , ,
|  

Börsnoterade Hexagon är ny storägare i Malmöföretaget BIMobject. Hexagon går in med 31 miljoner kronor — och blir därigenom en strategisk partner för BIMobject.

Pengarna ska gå till marknadssatsningar och vidare utveckling av BIMobjects system för digitalisering av byggindustrins ritningar och planer. Hexagon får genom en riktad nyemission en ägarandel på 13 procent. Vd Stefan Larsson menar att detta är början på ett fruktbart samarbete och nu väntar nyanställningar.

Stefan Larsson Bim port— Det handlar inte bara om ett kapitaltillskott, utan vi får en strategisk partner. Vår mjukvara matchar Hexagons erbjudande inom bland annat inskanningsprodukter och CAD-system, säger Stefan Larsson till Rapidus.

I dag har BIMobject 55.000 användare kopplade till sitt system som bolaget hoppas ska bli ett standardbibliotek för arkitekter och byggare när de inhämtar digital information om exempelvis möbler och material för sina ritprogram. Intäkter får BIMobject från de komponenttillverkare som laddar upp sina produkter till databasen. Bland kunderna märks Assa Abloy Entrance Systems och franska Saint-Gobain.

— Ju större katalog vi får, desto större värde har den för våra kunder. Just nu är vi inne i en snöbollseffekt där vi tar 1.000 nya användare i veckan, säger Stefan Larsson.

BIMobject startades 2011 och har lyfts fram av amerikanska mediehuset Red Herring som ett av världens mest lovande teknikföretag. Under första halvåret 2014 omsatte verksamheten 4,2 miljoner kronor och redovisade en förlust på 7,2 miljoner. Bolaget har 38 anställda och är listat på First North.

Kristian Svensson

Börsnoterade Hexagon är ny storägare i Malmöföretaget BIMobject. Hexagon går in med 31 miljoner kronor — och blir därigenom en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.