måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Två Skåneföretag får uppdrag av FN

Malmöbaserade 24HR och Edumanity har fått i uppdrag att leverera en e-learningplattform för ett omfattande utbildningsprojekt på uppdrag av FN. Syftet är att sprida kunskap om FN:s klimatmål bland världens unga.

24HR, med elva anställda i Malmö, ska utveckla den tekniska arkitekturen och stå för programmeringen i plattformen. Själva onlinepedagogiken utvecklas av Edumanity, som har sju medarbetare och bildades i Lund 2012 men sitter på Minc sedan maj i år.

— Plattformen vänder sig till gymnasieungdomar i hela världen, som genom att använda smartphones kan ta del av en webbaserad kurs som tillhandahåller kursmaterial och hemuppgifter. Efter avklarad kurs blir ungdomarna certifierade, säger Mattias Fredriksson, kundansvarig på 24HR, till Rapidus.

Det är oklart exakt vad affären är värd, men enligt affärsutvecklaren Håkan Dennersten på Edumanity rör det sig om mellan 1-2 miljoner dollar för plattformen som helhet.

Edumanity har även fått i uppdrag att leverera ett internetbaserat lärospel som syftar till att lära människor att läsa och skriva i utvecklingsländerna.

— Det är ett spännande uppdrag eftersom beställaren är Muhammed Yunus, som fick Nobels fredspris 2006 för sitt arbete med mikrolån i tredje världen, säger Håkan Dennersten.

24HR Malmö är ett helägt dotterbolag till 24HR Communications i Stockholm, med totalt 25 anställda. Malmökontoret omsatte knappt nio miljoner kronor under 2013 under ledning av vd Mats Byback. Vd för Edumanity är Torvald Jacobsson.

Anna Töörn

Malmöbaserade 24HR och Edumanity har fått i uppdrag att leverera en e-learningplattform för ett omfattande utbildningsprojekt på uppdrag av FN. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.