tisdag 3 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Två Skåneföretag får uppdrag av FN

Malmöbaserade 24HR och Edumanity har fått i uppdrag att leverera en e-learningplattform för ett omfattande utbildningsprojekt på uppdrag av FN. Syftet är att sprida kunskap om FN:s klimatmål bland världens unga.

24HR, med elva anställda i Malmö, ska utveckla den tekniska arkitekturen och stå för programmeringen i plattformen. Själva onlinepedagogiken utvecklas av Edumanity, som har sju medarbetare och bildades i Lund 2012 men sitter på Minc sedan maj i år.

— Plattformen vänder sig till gymnasieungdomar i hela världen, som genom att använda smartphones kan ta del av en webbaserad kurs som tillhandahåller kursmaterial och hemuppgifter. Efter avklarad kurs blir ungdomarna certifierade, säger Mattias Fredriksson, kundansvarig på 24HR, till Rapidus.

Det är oklart exakt vad affären är värd, men enligt affärsutvecklaren Håkan Dennersten på Edumanity rör det sig om mellan 1-2 miljoner dollar för plattformen som helhet.

Edumanity har även fått i uppdrag att leverera ett internetbaserat lärospel som syftar till att lära människor att läsa och skriva i utvecklingsländerna.

— Det är ett spännande uppdrag eftersom beställaren är Muhammed Yunus, som fick Nobels fredspris 2006 för sitt arbete med mikrolån i tredje världen, säger Håkan Dennersten.

24HR Malmö är ett helägt dotterbolag till 24HR Communications i Stockholm, med totalt 25 anställda. Malmökontoret omsatte knappt nio miljoner kronor under 2013 under ledning av vd Mats Byback. Vd för Edumanity är Torvald Jacobsson.

Anna Töörn

Malmöbaserade 24HR och Edumanity har fått i uppdrag att leverera en e-learningplattform för ett omfattande utbildningsprojekt på uppdrag av FN. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.