måndag 29 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Percy Nilssons Excito går in i kundprojekt med Sony Mobile

Efter avslutad företagsrekonstruktion har försäljningen via elektronikkedjorna så smått börjat ta fart för Malmöbaserade Excito. Samtidigt har ledningen inlett samarbete med Sony Mobile för att sälja sin mediaserver för hemmiljö också till mobiljättens operatörskunder.

Det lilla teknikbolaget Excito i Malmö Arena i Hyllie siktar högt och tar med mediaservern B3 upp konkurrensen med såväl molntjänster som etablerade system från Netgear, Synology och Apple. Men satsningen kostar på — i februari tvingades verksamheten i rekonstruktion efter att förhandlingar med Tele2 om att sälja servern som en del av operatörens abonnemang dragit ut på tiden i flera år.

Sedan dess har skulder på 10-12 miljoner kronor skrivits ned och skjutits framåt. Samtidigt har sjumannabolaget fått in ett antal miljoner kronor i nytt rörelsekapital från sin namntunga ägarskara, med bland andra Hilding Anders ordförande Anders Pettersson och Malmöprofilen Percy Nilsson i spetsen.

Lars e Svensson port— Nu har vi pengar så vi klarar oss året ut. Och till dess räknar vi med positivt kassaflöde, säger styrelseordförande Lars Svensson till Rapidus.

Excitos lilla medieserver kan kopplas ihop med stereo, tv och annan hemelektronik så att användaren får tillgång till både privat medieinnehåll och film, tv och musik på internet från vilken skärm och vilka högtalare som helst i hemmet. Servern kompletteras med en app som förvandlar mobilen eller läsplattan till fjärrkontroll. Lanseringen i elektronikhandeln blev något försenad på grund av rekonstruktionen, men nu har bolaget fått de första orderna från multinationella Ingram Micro, som bland annat agerar distributör åt en lång rad svenska elektronikkedjor, uppger Lars Svensson.

— Vi har beställt 10.000 boxar från fabriken och räknar med att ha sålt dem innan sommaren är slut, säger han.

Parallellt har en möjlighet öppnat sig för att trots allt sälja medieservern till mobiloperatörer, men denna gång via japanska Sony. Koncernen som själv äger en stor mängd film- och musikrättigheter i dotterbolagen Sony Music och Sony Pictures ska försöka intressera sina operatörskunder för Excitos teknik.

— De har valt ut en testkund, en europeisk operatör som säljer deras mobiler och läsplattor i dag. Nu ska vi börja testa att integrera deras innehåll, säger Lars Svensson.

I ägarlistan bakom Excito syns även statliga Almi och Nedermans koncernchef Sven Kristensson. Sony Mobiles tidigare vd Bert Nordberg är också han engagerad i bolaget som rådgivare.

Erik Olausson

Efter avslutad företagsrekonstruktion har försäljningen via elektronikkedjorna så smått börjat ta fart för Malmöbaserade Excito. Samtidigt har ledningen inlett samarbete […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Börsen gäspar åt Mildefs fantomtillväxt

    Mildef i Helsborg levererar fantomsiffror, ändå togs rapporten emot med en fallade aktiekurs på torsdagen. Inter heller Bonesupport lyckades slå marknadens hög uptrissade förväntningar.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.