måndag 29 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tung kvintett investerar i hemlig kamerateknik

Ett koppel telekomveteraner går in som delägare Modcam, där Mobile Heights tekniska chef Bogdan Tudosoiu sitter som vd. Bland de som nu skjutit till pengar finns Polar Rose-grundaren Jan Erik Solem och Sigma Connectivitys vd Fredrik Hedlund.

Förutom Solem och Hedlund ingår Huaweis platschef Tord Wingren, TAT-grundaren Karl-Anders Johansson, samt Björn Lundqvist från Sony Mobile-sfären i gruppen som satsar sammanlagt 1,5 miljoner kronor i verksamheten, något som ska räcka för att ta fram en prototyp under hösten.

— Det är gamla bekanta och vänner som investerar som privatpersoner. Jag är inte ens säker på att tjänsten kommer att fungera, det är därför vi bygger en prototyp. Till hösten får vi se om idén fungerar och kan lyfta, säger Modcams vd Bogdan Tudosoiu till Rapidus.

Prototypen kräver såväl hård- som mjukvara, men mer detaljer än så vill Bogdan Tudosoiu inte ge med hänvisning till att bolaget ännu inte har några klara patent. Han poängterar att det i dagsläget rör sig om ett hobbyprojekt. Bolaget grundades av Bogdan Tudosoiu tillsammans med Tord Wingren och Jan Erik Solem.

Joel Lyth

Ett koppel telekomveteraner går in som delägare Modcam, där Mobile Heights tekniska chef Bogdan Tudosoiu sitter som vd. Bland de […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.