måndag 7 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Söderberg & Partners går in i Danmark

Finansiella rådgivningsföretaget Söderberg & Partners har startat ett dotterbolag i Köpenhamn och knutit till sig en högprofilerade dansk pensionsexpert. Koncernchefen Gustaf Rentzhog bekräftar för Rapidus att bolaget förbereder en expansion på danska marknaden.

Söderberg & Partners har på mindre än tio år växt till en miljardkoncern och en av de största fristående utmanarna till de traditionella bankerna gällande pensionsrådgivning. Nu tar bolaget första steget för en expansion utanför Sverige och startar ett danskt dotterbolag. Koncernchef Gustaf Rentzhog är fåordig i kommenterarna kring planerna.

— Vi håller på att etablera oss, men för fortfarande diskussioner med olika parter. Inom ett par månader ska läget ha klarnat, säger Gustaf Rentzhog till Rapidus.

Tillsammans med Joakim Strandberg och Henri Stengård utgör han styrelsen i den nystartade danska dottern. I ledning sitter också Jørgen Svendsen, tidigare delägare på avvecklade pensionsrådgivaren Sejer & Svendsen.

Söderberg & Partners har sedan tidigare viss aktivitet på andra sidan Sundet genom svenska kunder som också är aktiva på danska marknaden. I dagsläget sysselsätter verksamheten drygt tusen anställda på ett 60-tal kontor runt om i Sverige. Omsättningen ökade i fjol till 1,6 miljarder kronor från med 1,4 miljarder 2012.

Joel Lyth

Finansiella rådgivningsföretaget Söderberg & Partners har startat ett dotterbolag i Köpenhamn och knutit till sig en högprofilerade dansk pensionsexpert. Koncernchefen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Wesports fyller på kassan

    Bara några dagar efter att Rapidus berättat om vd-bytet i Malmöbaserade Wesports kommer nästa nyhet. Bolaget fyller på kassan med 130 Mkr genom en företrädesemission. Så mycket värderas bolaget till.

  • Snålt utfall för Aqilion

    Det bidde bara en tumme av Aqilions nyemission. Knappt 42 procent av det önskade kapitalet kom in och nu tvingas vd Sarah Fredriksson dra ned på takten. – Det är trist, och extremt tufft för alla just nu, säger hon.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Förmögenhetsförvaltarens tillväxtrecept

    Ericsson & Partners är något av en doldis i Malmö. Men förra året växlade förmögenhetsförvaltaren upp ordentligt med en tillväxt på 50 procent. Vice vd Jacob Malmberg förklarar vad som ligger bakom.

  • Finansprofilens nya investerargiv

    Life science-sektorn lider svårt av kapitalbrist. Det ska Medicon Village i Lund råda bot på, och lanserar därför Medicon Village Investor Panel, MVIP. Initiativtagare är en välbekant finansprofil.

  • Han blir begravningsentreprenör

    Johan Andersson köper ut begravningsbyråföretaget Klarahill från familjens investmentbolag Mellby Gård, där han är ordförande. – Jag hoppas på sikt få mer tid till egna investeringar, säger han.

  • Räntenedgången har inte tagit skruv

    De sänkta räntorna har fått mindre effekt än många trodde på marknaden för företagsförvärv, M&A. Istället krävs något annat för att det ska vända på allvar – och det kan ta tid, säger bland andra Johan Strandberg på PwC.

  • Aqilion söker nya pengar

    Läkemedelsutvecklingsbolaget Aqilion i Helsingborg hamnade på ruta ett efter ett uppsagt miljardavtal med jätten Merck. Nu söker bolaget, med vd Sarah Fredriksson, 27 Mkr i en nyemission.

  • Anders Althin ger inte upp – köper ut sitt bolag från börsen

    Anders Althin, tidigare vd för Gambro i Lund, ger inte upp om sitt förlustbolag Alteco Medical. I stället påkallar han tvångsinlösen av aktierna för att ta över bolaget helt själv.