fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Konsultbolag knoppar av Android-testning

Efter att Malmöbaserade Jayway 2010 släppte Robotium som öppen källkod har jättar som Google, Amazon, Sony och Samsung börjat använda mjukvaran för att automatiskt testa olika funktioner i Android-appar. Med nya avknoppningsbolaget Robotium Tech hoppas Jayway även slå mynt av populariteten.

Robotium används för att skriva testrutiner som nagelfar Android-applikationer på samma sätt som en nyfiken användare, genom att ge olika indata till användargränssnittet och se vad som händer.

renas_reda— Det finns flera andra ramverk för att göra detta också, men Robotium är klart störst med tiotusentals användare, säger Renas Reda som lett arbetet innanför och utanför Jayway.

Han blir nu också vd och majoritetsägare i Robotium Tech, med Jayway som mindre ägare och Jayways vd Mats Weidmar som ordförande. Bolaget ska marknadsföra mjukvaran Robotium Recorder, som är tänkt att förenkla testningen ytterligare. Istället för att koda de testrutiner som ska köras kan utvecklaren klicka sig igenom olika funktioner i Android-applikationen och ”spela in” sekvensen för att sedan kunna köra samma testrutin flera gånger under utvecklingens gång. Enligt Renas Reda ska testrutiner som tidgiare tagit veckor att koda kunnas spelas in på några timmar.

Målgruppen för Robotium Recorder är de som redan använder Robotium i dag, inte minst IT-jättarna i Silicon Valley. Robotium Techs första anställde blir en försäljningschef placerad i San Fransisco-området. Därutöver har en testansvarig rekryterats i Indien. Renas Reda kommer dock fortsätta sin nuvarande tjänst på Jayway tills vidare.

IT-konsultbolaget Jayway sysselsätter i dag 165 anställda. Bolaget omsatte runt 157 miljoner kronor 2013, med en vinstmarginal på knappt tio procent, uppger Mats Weidmar.

Erik Olausson

Efter att Malmöbaserade Jayway 2010 släppte Robotium som öppen källkod har jättar som Google, Amazon, Sony och Samsung börjat använda […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.


  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen.