tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

30 miljoner till studie för läkemedel från Lund

|  , , ,
|  ,

Rapidus kan i dag berätta att AnaMars ägare stoppar in 30 miljoner kronor i bolaget för att ta dess främsta läkemedelskandidat genom en fas II-studie. Substansen, utvecklad vid forskningsavdelningen i Lund, ska kunna motverka smärta och är i förlängningen tänkt som ett läkemedel mot ledgångsreumatism och artros.

Ledgångsreumatism beror i hög grad på inflammation. AnaMars substans har i djurstudier visat sig ha antiinflammatorisk och smärtstillande effekt samt tycks ha förutsättningar att stoppa bildning av bindväv vid fibros. I en studie på patienter där ledbrosk bryts ner har företaget nu valt att studera substansens påverkan på smärta, och samtidigt få en indikation på dess antiinflammatoriska effekt.

AnaMar bildades 1998 och sysselsätter i dag 14 anställda, varav 11 arbetar vid forskningsenheten på Ideon i Lund. Huvudkontoret finns i Göteborg.

Ett av dagens mest använda läkemedel mot ledgångsreumatism är cellgiftet metotrexat som har en låg behandlingskostnad per patient, runt 100 dollar per år, men som efter en tids användning oftast behöver kompletteras med annan terapi. Modernare, biologiska, läkemedel är ungefär 100 gånger dyrare och fungerar i endast strax över hälften av fallen, upppger AnaMars vd Owe Gårlin.

— Vi vill komma in i segmentet mellan de äldre, billigare respektive de nya, dyrare medicinerna där det egentligen inte finns något idag, med en substans som kan tas som tablett, säger Owe Gårlin som har en bakgrund som vd för dåvarande Zeneca i Sverige och Sanofi i Norden.

Bolagets substans AMAP102 är en så kallad perifer serotoninreceptor-antagonist. Effekten är bland annat att substansen i förlängningen hämmar ett kroppseget ämne, TNF-alfa, som triggar igång inflammationer i kroppen. Detta gör den genom att blockera receptorer för serotonin utanför centrala nervsystemet.

En fas II-studie med 120 patienter har startats i Polen och Sverige och beräknas vara klar till sommaren. Därefter vill bolaget hitta en partner för att driva projektet vidare genom fortsatta studier på patienter.

Emissionen är garanterad av huvudägare Staffan Encrantz, som äger 99 procent av aktierna och har ett förflutet inom ABB. Total har bolaget ett 50-tal aktieägare. Sedan 2005 har forskningen kostat 30-40 miljoner kronor årligen.

Elisabet Ottosson

Rapidus kan i dag berätta att AnaMars ägare stoppar in 30 miljoner kronor i bolaget för att ta dess främsta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.