måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vice vd lämnar BioInvent efter trettio år

Life science-profilen Cristina Glad lämnar på fredag sin anställning som vice vd på börsnoterade BioInvent i Lund, efter nästan trettio år på bolaget. Istället ska hon ta konsultuppdrag inom strategifrågor och affärsutveckling — åt bland andra BioInvent.

Cristina Glad var med när BioInvent grundades 1984. Enligt henne ligger det inte någon konflikt bakom beslutet att lämna, istället är orsaken att hon vill ha frihet att använda sina erfarenheter i andra företag och styrelser.

Den biotekniska utvecklingen av terapeutiska antikroppar har gjort stora framsteg sedan 80-talet, då läkemedelsföretagen påbörjade utvecklingen av dem och insåg potentialen vid cancerbehandling. Detta eftersom antikropparna kan riktas mot specifika mål i kroppen, exempelvis en tumör och sedan förgöra den.

christina_glad90— Det har varit fantastiskt att vara med på hela den resan. Jag tänkte sluta redan förra året, men så kom annat emellan, säger hon, med referens till att hon blev tillförordnad vd när dåvarande vd Svein Mathisen lämnade bolaget.

Hon vill inte kommentera frågan om en eventuell ersättare till henne.

Framöver kommer Cristina Glad att jobba med bland annat BioInvents strategi att öka intäkterna, genom fler partnersamarbeten. De senaste åren har royalties och milstolpsbetalningar från dessa samarbeten genererat runt 50 miljoner kronor årligen. Detta täcker en stor del av bolagets utvecklingskostnader i de egna läkemedelsprojekten, där BI-505 mot en typ av blodcancer kommit längst och ingår i en fas I-studie.

Cristina Glad har under åren varit vd för BioInvents dotterbolag som höll på med kontraktsproduktion av monoklonala antikroppar, och efter att bolagen fusionerats även varit chef för forskningen inom biofarmaci proteinteknologi. Sedan 2002 är hon vice vd. Dessutom sitter hon i styrelsen för Lundabolagen A1M Pharma och Preelumina Diagnostics, samt för Ideonfonden och medicinska fakulteten vid Lunds universitet.

Elisabet Ottosson

Life science-profilen Cristina Glad lämnar på fredag sin anställning som vice vd på börsnoterade BioInvent i Lund, efter nästan trettio […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.