fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tele2 går vidare med bred lansering av Excitos mediaserver

Efter vårens försök i liten skala har börsnoterade Tele2 beslutat att gå vidare med en bred lansering av Malmöföretaget Excitos miniserver för mediekonsumtion i hemmet. Parallellt pågår diskussioner om liknande affärer med Tele2 i två andra länder.

Det lilla teknikbolaget Excito har uppbackning från tungviktare som Percy Nilsson, Innovationsbron och Bert Nordberg. Bolaget har utvecklat en medieserver för att koppla ihop hemmets elektronikprylar med varandra och med nätet. Genom lösningen får användaren tillgång till såväl det privata digitala fotoalbumet som exempelvis strömmade nättjänster från vilken skärm och vilka högtalare som helst. Systemet kan styras med en app i mobilen, som därmed tar över rollen som fjärrkontroll.

PatrikNilssonSom Rapidus rapporterade i början av april har Tele2 under våren sålt ett abonnemang för strömmad film och tv i fem svenska butiker och på nätet. Excitos box ingår som en del av abonnemanget. Företagets vd Patrik Nilsson är förtegen med hur många som nappat, men säger att mobilappen som behövs för att styra systemet laddats ner 4.000-5.000 gånger.

Tele2:s presschef Per Danielsson bekräftar att koncernledningen är nöjd med utfallet och har valt att gå vidare med en bredare lansering. Han vill dock inte gå in på exakt när och hur.

— Vi lanserar när vi lanserar och vill inte säga så mycket innan dess. Det är hård konkurrens inom det här fältet, säger Per Danielsson till Rapidus.

De senaste åren har såväl teknikjättarna som tele- och tv-operatörerna växlat upp sina satsningar på strömmande medietjänster. Bland de som är inne på området finns Apple, Google och Telia.

Excito har sedan länge dialog med ett antal andra europeiska operatörer för att sy ihop liknande affärer som den med Tele2. Under hösten hoppas Patrik Nilsson få den första av dessa på plats.

— Vi är även på väg in i två andra av Tele2:s länder, säger han.

Excito har 13 anställda och kontor vid Malmö Arena. Bolaget har sedan ett antal år en tidigare variant av medieserver ute på marknaden, men försäljningen har aldrig riktigt tagit fart. 2012 omsatte bolaget 3,3 miljoner kronor med runt 13 miljoner i förlust.

Sedan en avbruten notering på Aktietorget under 2011 har bolaget tagit in runt 35 miljoner kronor från ägarskaran, som inkluderar Percy Nilsson, Innovationsbron och Hilding-Anders vd Anders Pettersson. I början av maj gick Ericsson-veteranen Lars E Svensson in som ny ordförande, medan Sony Mobiles tidigare vd Bert Nordberg blev rådgivare.

Erik Olausson

Efter vårens försök i liten skala har börsnoterade Tele2 beslutat att gå vidare med en bred lansering av Malmöföretaget Excitos […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.