fredag 24 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Växande Lundalogik byter vd

Trots ett trögare 2012 fortsätter Lundalogik att rekrytera i snabb takt. Vid årsskiftet tog Erik Syrén över som vd för IT-bolaget, som utvecklar och säljer kundhanteringssystem. Närmast på agendan står en expansion i Danmark.

Under fjolåret växte Lundalogik med ett tiotal anställda och var vid årsskiftet 99 personer vid huvudkontoret i Lund, samt säljkontoren i Stockholm, Göteborg, Oslo och Helsingfors.

Redan förra sommaren tog Erik Syrén över det operativa ansvaret och vid årsskiftet blev han också vd. Under första halvåret är ambitionen att rekrytera ytterligare 15 anställda inom utveckling, försäljning och marknadsföring.

— Vi såg en nergång redan vid slutet av 2011 och hela 2012 har varit trögt. Vi räknar med fortsatt tuff marknad hela 2013 men tror ändå att de åtgärder vi har genomfört i fjol, då vi bland annat släppt nya produkter, ska ge tillväxt i år, säger Erik Syrén.

Tidigare vd:n Anders Fransson har gått vidare till en position som affärsområdeschef inom Bisnode-koncernen, där Lundalogik ingår. Bisonde ägs i sin tur av Bonnier och noterade riskkapitalbolaget Ratos.

2011 omsatte Lundalogik 86 miljoner kronor. Enligt Anders Fransson låg omsättningen 2012 på ungefär samma nivå.
Tillväxten skedde på den norska och finska marknaden samtidigt som verksamheten i Sverige minskade något. I kundlistan finns exempelvis Gambro, Berendsen och det tidigare Epsilon.

Närmast ska affärerna i Danmark skalas upp.

— Initialt ska vi öka vår säljaktivitet från Sverige och ambitionen är att öppna ett kontor i Köpenhamn under andra halvåret. Tillväxten kommer att ske organiskt, säger Erik Syrén.

Joel Lyth

Trots ett trögare 2012 fortsätter Lundalogik att rekrytera i snabb takt. Vid årsskiftet tog Erik Syrén över som vd för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • I Love Lund i Lejonkulan

    I ett nytt avsnitt av Rapidus podd Lejonkulan får Jan Dahlqvist besök av investeringsbolaget I Love Lunds grundare Björn Englund. […]


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.