tisdag 30 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kamerateknik nytt spår för Assa Abloy

Efter att de senaste åren varit fullt upptagna med förvärven av bland annat italienska Ditec och skånska Cardo rampar Landskronabaserade Assa Abloy Entrance Systems upp produktutvecklingen. Till sommaren kommer i princip hela produktkatalogen ha blivit uppgraderad. Samtidigt spanar utvecklingschefen Mats Nordén på RFID och kamerateknik för att minska värmespillet och göra automatiska dörrar smartare.

Assa Abloy Entrance Systems producerar dörrar och portar åt allt från industrier och köpcenter till sjukhus och villor. Divisionen bildades 2002 genom köpet av skånska Besam och har fortfarande huvudkontoret i Landskrona, med vissa funktioner i Malmö. Med förvärv av bland annat Ditec, Cardo, Albany och Dynaco har Entrance Systems vuxit till att sysselsätta runt 7.500 av Assa Abloys drygt 40.000 anställda. I mars värvades Mats Nordén, med tioårigt förflutet inom telekombranschen på bland annat ST-Ericsson, till den nyinrättade posten som teknikchef för hela Entrance Systems.

— Sedan jag anställdes har vi jobbat hårt med plattformslösningar, moduler inom exempelvis mekanik och elektronik som vi kan använda i flera olika produkter, säger Mats Nordén.

Totalt sysselsätter divisionens forsknings- och utvecklingsverksamhet runt 200 personer, varav ett 30-tal i Landskrona. Här ligger fokus på automatiska dörrar för fotgängare, ett segment som kräver allt mer elektronik och mjukvara när dörrarna förses med smartare automatik för att förbättra säkerheten eller optimera öppningen och minska värmeläckaget.

— Kalkyler över energiutsläpp med bättre isolering eller treglasfönster utgår ofta från stängda fastigheter. Men det är ett ovanligt scenario för exempelvis ett sjukhus eller köpcentrum, där den stora energibesparingen kan göras med bättre automatiska dörrar, säger Mats Nordén.

Som exempel nämner han skjutdörrar som bara öppnas när någon går emot dem, inte när någon går förbi, eller dörrar som stängs när alla passerat istället för efter en förprogrammerad tid. Dörrautomatik styrs idag i dag främst med sensorer som radar, mikrovågor, laser och infrarött ljus, medan de övervakningskameror som ofta finns uppsatta över portar och dörrar inte är integrerade med öppningsmekanismen. Optiska sensorer, passiva radiokretsar – så kallade RFID – eller andra beröringsfria tekniker är dock spår som Mats Nordén tittar på.

— Kameror blir allt mer sofistikerade och om kostnadsutvecklingen går i rätt riktning är det ett intressant område, säger han.

Assa Abloy Entrance Systems stod tredje kvartalet för 2,6 av koncernens 11,5 miljarder kronor i omsättning. I Sverige finns 800 anställda, varav cirka 300 i Skåne.

Erik Olausson

Efter att de senaste åren varit fullt upptagna med förvärven av bland annat italienska Ditec och skånska Cardo rampar Landskronabaserade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Brinova får ny vd

    Brinova Fastigheter med K-Fast, Backahill och Balder i ägartoppen har utsett Peter Ullmark till ny vd. ”Peter får uppgiften att ta Brinova vidare med fortsatt expansion”, uppger ordförande Erik Selin.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.