onsdag 9 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny strategi — Wallenberg miljardsatsar i Gambro

Sedan utköpet från börsen 2006 har Gambro blivit en huvudvärk för Investor och EQT. Så sent som i somras sköt de Wallenbergknutna ägarna in 750 miljoner kronor i nytt rörelsekapital. I morgon rapporteras tredje kvartalet.

På tre år har Gambros omsättning rasat drygt tolv procent, motsvarande 1,5 miljarder kronor. Nu står hoppet till en ny strategisk plan för att vända utvecklingen.

Mannen som ska leda arbetet är Guido Oelkers, vd sedan november i fjol. Exakt hur planen ser ut är både Gambro och ägarna hemlighetsfulla med. Kvar i koncernen i dag finns utrustning för njur- och leverdialys, efter utförsäljning av såväl klinikverksamheten Healthcare, under 2007, som blodteknikbolaget CaridianBCT, i fjol.

— Än så länge har de inte kommunicerat vad planen går ut på. Men det gäller nu att börja återta förlorade marknadsandelar ute i Europa, vilket är ett arbete som kommer att pågå i flera år. Det som är kvar i Gambro i dag är det som var kärnan i tidigare problem. Ingen på de finansiella marknaderna väntar sig en dramatisk förbättring, säger Nordeas aktieanalytiker Catrin Jansson till Rapidus.

För att ta omstruktureringen i land har Investor, som äger Gambro till 49 procent, sagt sig vara berett att satsa upp mot 1,3 miljarder kronor. En första investering kom i juni, då Investor tillsammans med riskkapitalbolaget EQT, gick in med totalt 750 miljoner.

I dag presenterar Gambro ett samarbete med tyska medicinteknikbolaget Novalung. Tanken är att integrera Novalungs teknik, för att rena blod från koldioxid, i Gambros PrismaFlex-system för njur- och leversupport. Tilltänkta kunder är intensivvårdsavdelningar och lanseringen planeras till andra halvan av 2013.

I slutet av 2008 lades ett sparpaket i Lund och i dag sysselsätter Gambro cirka 850 anställda i Skåne, varav två tredjedelar är tjänstemän och en tredjedel jobbar i produktion. Samtidigt som försäljningen backat har rationaliseringarna fortsatt i företaget som helhet. Antalet anställda uppgår till 7.100, jämfört med 8.000 för tre år sedan.

Under de fyra senast rapporterade kvartalen låg omsättningen på 10,9 miljarder kronor. I morgon, onsdag, presenterar Investor sin niomånadersrapport och lämnar då också en uppdatering på utvecklingen för Gambro.

Kristian Svensson

Sedan utköpet från börsen 2006 har Gambro blivit en huvudvärk för Investor och EQT. Så sent som i somras sköt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.


  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.