tisdag 1 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

IT-bolag öppnar Geekhouse i Köpenhamn

Danska Miracle startade som en källarfirma för tolv år sedan, men har i dag växt till 150 anställda med kunder som Nordea, DTU och Rigspolitiet. Nu har IT-konsultbolaget öppnat ett Geekhouse där nya entreprenörer kan arbeta gratis under uppstartsfasen.

De 650 lediga kvadratmetrarna med gratis hyra, internet och kaffe har redan lockat till sig 42 entreprenörer. Men det finns plats för lika många till, uppger Miracels vd Mogens Nørgaard. Han ser initiativet som en moteld mot de hårda villkoren för entreprenörer.

— Det finns ett hav av statliga stöd som aldrig kommer nya företag till del. Och några riskkapitalkronor finns knappast att hämta för nya entreprenörer, säger han.

Projektet kan även fungera som en rekryteringsbas för nya anställda i Miracle menar Mogens Nørgaard, som gärna hade sett att även svenska entreprenörer hittat till kontoret i Ballerup nordväst om Köpenhamn.

— Det här kan göra det mer spännande att jobba för Miracle och i enskilda fall har vi samarbetat direkt med entreprenörer i Geekhouse, säger han.

Micael Gustafsson, chef för dansk-svenska Cluster55, hoppas att initiativet ska smitta av sig till andra i Öresundsregionen, för att samla upp de uppstartsbolag som ännu inte är mogna för inkubatorer som 5te i Köpenhamn eller Minc i Malmö.

— Det enda jag sett som liknar detta finns i polska Poznan, där kommunen ställt en fastighet till förfogande åt hugade entreprenörer. Det har gett åtskilliga nya bolag, säger han.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Danska Miracle startade som en källarfirma för tolv år sedan, men har i dag växt till 150 anställda med kunder som Nordea, DTU […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.


  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.