måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bolagsaffär med Peab räddar Obducat

I sista stund lyckades Malmöbaserade Obducat skaka fram nödvändigt kapital till ackordslikviden efter företagsrekonstruktionen. Rapidus kan i dag berätta att det är Peab, som genom en skalbolagsaffär i ett dotterbolag till Obducat säkrat nanoteknikbolagets fortlevnad och flytt till Medicon Village.

Obducats styrelseordförande Henri Bergstrand vill inte kommentera affären närmare.

— I avtalet binder vi oss att inte avslöja vem köparen är, säger Henri Bergstrand.

Före årsskiftet genomförde den finansiellt pressade koncernen en omstrukturering så att det tidigare moderbolaget Obducat bytte namn till Quantechnologies Nordic. I samband med namnbytet flyttades all personal och samtliga IP-rättigheter och övrigt operativt innehåll över till ett annat bolag inom Obducat.

Kvar i Quantechnologies Nordic fanns ett ackumulerat skattemässigt underskott, enligt senaste årsredovisningen på 187,8 miljoner kronor. Börsnoterade Peab, som för knappt fem år sedan köpte förlustavdrag från medicinteknikbolaget ProstaLund, äger enligt färska dokument Rapidus tagit del av numera samtliga aktier i Quantechnologies Nordic där också Peabs vice vd Jesper Göransson går in som ordförande.

Henri Bergstrand vill inte precisera köpeskillingen i den aktuella affären, men enligt ett pressmeddelande från Obducat ”uppstår ett positivt resultat- respektive kassaflödeseffekt om cirka nio miljoner kronor”.

Bolaget genomför nu en flytt från Geijersgatan i Malmö till Medicon Village i Lund där Peabs grundare Mats Paulsson är initiativtagare. Enligt Henri Bergstrand är affären med Peab inte kopplad till flytten till Medicon Village.

— Renrumslokalerna på Geijersgatan var inte optimala för vår verksamhet. Det är huvudbakgrunden till flytten, säger han.

Rapidus har sökt men inte fått någon kommentar om affären från Peab.

Joel Lyth

I sista stund lyckades Malmöbaserade Obducat skaka fram nödvändigt kapital till ackordslikviden efter företagsrekonstruktionen. Rapidus kan i dag berätta att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.