Två omedelbara hot mot Obducat-sfären har desarmerats. Hovrätten har gett grönt ljus för Obducats rekonstruktion, som därmed kan träda i kraft imorgon. Samtidigt har största ägaren European Nano Invest sent omsider fått sin årsredovisning för 2010 godkänd. Det stoppar likvidationen av ENI.
Hovrätten avvisade förra veckan ett överklagande av tingsrättens beslut att godkänna ackordsuppgörelsen i Obducat. Om inga nya invändningar kommer in till rätten träder ackordsuppgörelsen i Obducat därmed i kraft imorgon. I uppgörelsen skrivs de större fodringarna mot Obducat ner med 75 procent. Nanoteknikoncernen, med säte i Malmö, har i dagsläget runt 25 anställda.
Parallellt har Bolagsverket slutligen godkänt European Nano Invests (ENI) årsredovisning för 2010. Delägare Henri Bergstrand förklarar förseningen med turbulensen kring Obducat, där han även är ordförande.
— Vi har ett relativt stort innehav i Obducat och utvecklingen där har påverkat hur vi ska värdera den posten, säger han.
I dagsläget har ENI tre anställda, varav två finansieras med EU-bidrag. Enligt Henri Bergstrand finns planer på att starta ytterligare avknoppningar från bolaget framöver.
Joel Lyth