torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmö bas i ÅF:s satsning på industriell IT

Teknikkonsultkoncernen ÅF bryter loss sin verksamhet inom industriell IT till ett nytt marknadsområde med bas i Malmö. Uppdraget att modernisera danska rörtillverkaren NKT Flexibles fabrik i Kalundborg för uppåt 70 miljoner kronor ger den nya organisationen en flygande start.

Med runt 4.500 anställda är ÅF ett av landets största teknikkonsultbolag, med verksamhet inom allt från kärnkraftsteknik till mjukvaruutveckling. Bolaget är bland annat med i ramavtalet för teknikkonsulttjänster åt ESS och ska bistå bygget av Fehmarn Bälttunneln, ett uppdrag värt sex miljoner euro över tre år.

Koncernen har som övergripande mål att växa till dubbel storlek de närmaste tre åren, och industriell IT har pekats ut som ett av tillväxtområdena. Sedan årsskiftet har koncernens svenska verksamhet inom fältet samlats i ett nytt marknadsområde, med en ännu så länge hemlig, nytillträdd chef i Malmö.

Totalt 70 personer i Karlstad, Nynäshamn, Piteå och Malmö jobbar inom det nya affärsområdet. Fokus är mjukvara som automatiserar informationsflödet mellan produktionsrobotarna på fabriksgolvet och affärssystemen i VD:ns dator. Bland de kunder som servas från Malmö finns AkzoNobel, Zoégas och Konsumbageriet i Kristianstad. Konkurrenter är bland andra Logica, Prevas och Epsilon.

— Vi tittar även på andra regioner att etablera oss i inom industriell IT. På västkusten till exempel, finns det stort kundunderlag, säger Nico Dima, sektionschef för Industriell IT i Malmö.

Affären med NKT Flexibles görs tillsammans med ÅF:s danska avdelning inom automation. Totalt finns drygt 70 anställda i Danmark och runt 430 i Skåne. Ytterligare 20 ska inom kort rekryteras till det nyöppnade kontoret i Lund.

ÅF är noterat på Stockholmsbörsen och omsatte 5,1 miljarder kronor 2011, en ökning med 18 procent mot året före. Resultatet stannade på 426 miljoner kronor.

Erik Olausson

Teknikkonsultkoncernen ÅF bryter loss sin verksamhet inom industriell IT till ett nytt marknadsområde med bas i Malmö. Uppdraget att modernisera […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.