torsdag 2 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Active Biotech stiger på börsen efter nygammalt besked

Stockholmsbörsen reagerade svagt positivt i morse när Lundabolaget Active Biotech rapporterade om effektiviteten hos läkemedlet Laquinimod mot multipel skleros. Men det är långt kvar till återhämtning för aktien, som dök närmare 60 procent i augusti — när i stort sett samma resultat presenterades.

— Vad vi från bolaget säger är en sak. I slutänden måste marknaden hinna tänka efter själv, och det tar nog tid att absorbera att resultaten faktiskt var i linje med de från tidigare studier, säger VD Tomas Leanderson till Rapidus.

Det var i början av augusti som Active Biotech och utvecklingspartnern Teva Pharmaceutical först offentliggjorde resultaten av en fas III-studie av Laquinimod som omfattade över 1.300 MS-patienter. Studien hade inte nått det primära kliniska målet: att minska antalet årliga återfall i sjukdomen. Redan av de första rapporterna framgick dock att detta berodde på en obalans mellan de patientgrupper som fått läkemedel respektive placebo. Patienterna i en klinisk studie tilldelas behandling slumpvis. I det här fallet visade det sig att gruppen som fick Laquinimod var betydligt sjukare än den grupp som fick placebo. När man korrigerat för detta syntes en tydlig minskning av återfallen i Laquinimod-gruppen.

Detta var dock inget som aktiemarknaden tog hänsyn till. Active Biotechs börsvärde rasade kraftigt och bransch- och näringslivspress skrev om ”forskningsmisslyckande” och ”studieflopp”.

— Jag vet ju vad jag tycker, men… Marknad och analytiker agerar snabbt, det är inte alltid det finns tid för så mycket reflektion. Det hade varit mer känsligt om vi var i behov av kapital, men det är vi inte, säger Tomas Leanderson.

De uppgifter som presenteras i dag är i praktiken en djupare analys av samma kliniska studie. Vid 15-tiden på onsdagen hade aktien klättrat nio procent.

Utvecklingen av Laquinimod drivs av Teva Pharmaceutical, som planerar att ansöka om registrering av läkemedlet under första kvartalet 2012. Just nu rekryteras också patienter till en fas III-studie av Active Biotechs nästa läkemedel, mot prostatacancer. Den studien ska Lundabolaget driva själva.

Lisa Kirsebom

Stockholmsbörsen reagerade svagt positivt i morse när Lundabolaget Active Biotech rapporterade om effektiviteten hos läkemedlet Laquinimod mot multipel skleros. Men […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.