torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

SharePoint guldgruva för skånska IT-uppstickare

Bool, Fishbone Systems och Kodexe är alla småspelare i den skånska konsultbranschen som växt starkt genom specialisering på avancerade webbportaler och intranät. Erfaren personal har plockats från konsultjättarna, men nu lägger brist på utvecklare band på tillväxten.

Utan att göra mycket väsen av sig har bolagstrion de senaste åren växt till att sysselsätta drygt 50 personer i Skåne. Samtliga planerar för fortsatt expansion i år.

Bakom tillväxten ligger framförallt en fokusering på hela kundprojekt, snarare än enskilda konsulttimmar. Webbportaler och intranät, exempelvis baserade på Microsoft SharePoint, har också varit ett segment inom konsultbranschen som undgått den värsta prispressen då den utvecklingen är svårare att sköta från lågkostnadsländer i Asien och Östeuropa.

Senaste året gick Bool, med säte i Lund, från sex till sjutton anställda. Samtidigt närapå tredubblades 2009 års omsättning på 3,1 miljoner kronor. Företaget inriktar sig helt på utveckling baserad på SharePoint och bland kunderna finns Skånemejerier, Lunds universitet och Trelleborg.

— Sedan november har efterfrågan på Microsoft-tjänster varit mycket stark. Nu har vi ett behov av ytterligare personal, något vi delvis hanterar med traineeprogram, säger Bools VD Anders Jehander.

Pontus Börresen, regionchef i Malmö på konkurrenten Fishbone Systems, vittnar även han om högt tryck. Bolaget har huvudkontor i Göteborg och ett 40-tal anställda, varav en knapp tredjedel finns i Malmö. 2010 landade omsättningen på 36 miljoner kronor med en vinst på runt 3,5 miljoner. Bolaget sysslar uteslutande med SharePoint-utveckling åt bland annat Tetra Pak och Peab. Nyligen flyttade Malmöverksamheten in i nya lokaler med plats för ytterligare expansion.

— Vi kommer växa försiktigt. Det är svårt att hitta rätt folk, de flesta med den här kompetensen sitter nöjda där de är. Det kan bli så att vi löser det genom att ta in mindre erfarna utvecklare med kunskap inom .NET-programmering, säger Pontus Börresen.

Också Kodexe har i dagarna flyttat till större lokaler. I fjol låg omsättningen på närmare tolv miljoner kronor och antalet anställda ökade från 13 till att i dag vara drygt 20. I november tog Kodexe steget över Sundet och placerade en anställd i Köpenhamn.

— Fram tills nu har vi i princip kunnat rekrytera uteslutande genom vår personals kontaktnät. Sista månaderna känner vi dock att det har blivit lite svårare, säger Kodexes delägare Michael Nilsson Pauli.

Till skillnad mot Bool och Fishbone arbetar bolaget inte uteslutande med SharePoint, utan också med danska Sitecore och svenska EpiServer. Bland kunderna finns Höganäs, Biogen Idec och Kährs.

Joel Lyth

Bool, Fishbone Systems och Kodexe är alla småspelare i den skånska konsultbranschen som växt starkt genom specialisering på avancerade webbportaler och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman.