onsdag 31 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sony Ericssons innovationsfond i mjuk premiärinvestering

Sony Ericssons innovationsfond har gjort sina första satsningar. Det handlar om mjukare investeringar i form av expertkonsulter och hjälp med prototypframtagning till småbolag. Målet är att göra en handfull kapitalinvesteringar i bolag i år och drygt tio anställda arbetar nu med att identifiera intressanta objekt.

Joakim Nelson på Sony Ericsson leder arbetet med att dammsuga marknaden på företag och idéer inom telekomsektorn. Framförallt pågår jakten på platser där bolaget i dag har stor verksamhet, bland annat Skåne, Silicon Valley, Kina, Japan och Storbritannien.

— Vi har en databas med över 300 intressanta företag som vi tittar på och antalet växer hela tiden. Av dem är mellan fem och tio så intressanta att vi nu överväger att gå in och investera. Men det är en fråga om tajming när vi gör det, säger han.

Joakim Nelson, som även är chef för Sony Ericssons industrisamarbete och ordförande i Mobile Heights, säger att uppköp av hela verksamheter kan vara aktuella, men att investeringar där 10-30 procent av bolaget köps upp är mer sannolika.

Det var i höstas som Sony Ericssons VD Bert Nordberg berättade att ett antal hundra miljoner kronor är avsatta till investeringar under 2011. Pengarna ska dock bara delvis användas till direkta kapitalinvesteringar.

— Vi ser innovationsfonden som en verktygslåda, där vi kan använda pengarna till allt från att köpa in oss i företag till att gå in med expertkompetens. Det beror helt på det aktuella fallet, säger Joakim Nelson.

Inriktningen är främst mot mindre bolag i väldigt tidiga faser, ibland till och med mot forskningsprojekt som knappt hunnit bolagiseras. Under 2011 räknar Joakim Nelson med att Sony Ericsson köper hela eller delar av några bolag, samt går in med konsulthjälp i ytterligare lika många.

Bert Nordberg tillträdde som VD för Sony Ericsson i oktober 2009. Sista kvartalet 2010 visade bolaget en vinst på 312 miljoner kronor före skatt.

Anders Frick

Sony Ericssons innovationsfond har gjort sina första satsningar. Det handlar om mjukare investeringar i form av expertkonsulter och hjälp med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]