fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Øresund Entrepreneurships avveckling hotar mångmiljonprojekt

När Øresund Entrepreneurship lägger ner verksamheten i slutet av januari innebär det även att två större projekt står utan ledning.

Det gäller nätverksgruppen Minerva Bridge, som organiserar närmare 100 frivilliga från näringslivet. Genom att agera mentorer och gästlärare inom Øresundsuniversitetets undervisning i entreprenörskap fungerar de som en länk mellan akademin och näringslivet.

Även för Interregprojektet Social Innovation 2.0 Øresund är framtiden oviss. Ett halvårs förberedelser ligger bakom projektet, som hade en planerad budget på 30 miljoner danska kronor, förutsatt att EU-ansökan gått igenom. Projektet syftar till att utveckla metoder och entreprenörer inom socialtjänstens verksamhetsområden. Bland de engagerade finns Københavns Erhvervscenter, Væksthus Hovedstadsregionen, Lunds Universitet, Malmö Högskola, Copenhagen Business School, Malmö Stad, Københavns kommun, Region Skåne och Region Hovedstaden.

— Båda projekten har fått sig en knäck. Vi blir uppringda av människor som undrar vad som händer nu med projekten, och det vet vi inte, säger Jakob Stolt, chef för Øresund Entrepreneurship.

Øresund Entrepreneurship grundades 2006 och sysselsätter i dag fyra personer. I slutet av januari ska kontoret vara stängt och låst.

— Vi arbetar hårt på att få någon annan aktör att ta sig an projekten, men har ännu ingen lösning i sikte. Jag har också svårt att se varifrån framtida satsningar på entreprenörskap tvärs över Sundet ska komma ifrån, säger Jakob Stolt.

Keld Broksø

När Øresund Entrepreneurship lägger ner verksamheten i slutet av januari innebär det även att två större projekt står utan ledning. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.