fredag 21 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rekord för Almis skånska produktutveckling

I skuggan av miljardutlåningen till små- och medelstora företag har Almis verksamhet för produktutveckling växt sig allt större. I år räknar Almi Skåne med att 80 nya produkter når marknaden, den högsta siffran någonsin.

Almi Skånes verksamhet för produktutveckling sköts av Almi Innovation, en omstöpning av Region Skånes och Teknikbrostiftelsens tidigare organisation IK2, som sedan 2006 är del av Almi Skåne. Utöver rådgivning har Almi Innovation 5-6 miljoner om året att låna ut i form av Innovationslån, parat med ungefär lika mycket pengar från Tillväxtverket i potten Produktutveckling i Skånska Småföretag (PUSS).

Hittills i år har Almi Innovation haft kontakt med cirka 300 privatpersoner och bolag med idéer till nya produkter — allt från vardagsprylar till avancerade tekniska lösningar — varav 120 har fått någon form av finansiering. Samtidigt har 66 idéer som gått igenom programmet nått marknaden, vilket kan jämföras med 68 idéer hela 2009.

— Inflödet av idéer är något lägre än tidigare, men kvaliteten högre så de vi hjälper har blivit allt bättre på att få ut produkterna på marknaden, säger Johan Olsén, innovationsansvarig på Almi Skåne.

Bland de bolag och entreprenörer som genomför produktutveckling i Almi Innovations regi finns CellaVision, som testar sin blodanalys på benmärgsvätska, Lundbolaget Anyfi Networks, som utvecklar teknik för att ge billigare bredbandstäckning, och Malmöbaserade Orlo, som nyligen lanserat sina egenproducerade högtalare för bärbara datorer.

2009 lånade Almi Skåne ut 250 miljoner kronor, vilket var rekord. I år räknar VD Anders Norman med att den totala utlåningen landar på cirka 200 miljoner kronor.

Erik Olausson

I skuggan av miljardutlåningen till små- och medelstora företag har Almis verksamhet för produktutveckling växt sig allt större. I år […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Camurus sänker prognos

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, som utvecklat ett preparat mot opioidberoende, sänker sin prognos för helåret. Aktien tog stryk. Inte heller Cellavision gjorde aktiemarknaden glad på torsdagen.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.