torsdag 1 januari 2026

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Göteborgs bilfabriker räddar skånska konsultbolag …

Den ekonomiska krisen har tvingat regionens IT-konsultbolag att bredda sig — både innehållsmässigt och geografiskt. Flera av bolagen får nu ett uppsving tack vare ökad efterfrågan från fordonsindustrin i Västsverige. Några satsar även mer på den danska marknaden. 

— Vi har breddat vårt erbjudande till fler branscher. Fordonsindustrin har täckt upp för tappet i telekomsektorn, säger Jon Carvell, ansvarig för HiQ Öresund.

Cybercom tvingades under krisen säga upp ett 60-tal personer i södra Sverige. Men nu är såväl Göteborg som Danmark växande marknader för bolaget, som nyligen tecknade ett ramavtal om IT-konsultverksamhet för Danmarks Radio.

— Konjunkturcykeln slog senare mot oss. Nu har vi anställt en del personer i Göteborgsområdet, där vi går jättebra, säger Thomas Barge, VD för Cybercom Sweden South. 

För Malmöbaserade Purple Scout är det både fordonsbranschen i Göteborg och spelbranschen i Öresundsregionen som drar, enligt VD Johan Strömhage.

 Västkusten är i fokus också för Lundabaserade trafikkonsulten Trivectors två dotterbolag Trivector Traffic och Trivector Logiq. Bolagen öppnar nästa år ett gemensamt kontor i Göteborg.

— Lokal närvaro är aldrig fel och vi känner att det nu är dags att dra igång där. Satsningen är inte specifikt driven av en efterfrågan, även om vi har arbetat en del tillsammans med både Västtrafik och Volvo, säger Anders Ljungberg, VD på Trivector Logiq.

Anders Frick

Den ekonomiska krisen har tvingat regionens IT-konsultbolag att bredda sig — både innehållsmässigt och geografiskt. Flera av bolagen får nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.