måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Holländsk jätte köper skånskt livsmedelsbolag

Livsmedelsdistributören Norfoods i Malmö, med totalt ett 80-tal anställda, har blivit uppköpt av holländska Caldic. Norfoodskoncernen omsatte förra året 800 miljoner kronor med en vinst på 11 miljoner.

65 av bolagets anställda sitter i Malmö, resten finns på kontor i Finland, Danmark, Norge och Kina.

Caldickoncernen finns sedan tidigare i nio länder och är distributör av kemikalier, livsmedel och tillsatser till mat. Gruppen omsatte i fjol runt fem miljarder kronor.

— Caldic har stor vana av företagsförvärv och har genom åren växt genom cirka 25 uppköp. Men de har saknat närvaro i Norden och därför genomför de det här förvärvet, säger Norfoods koncernchef Anders Brantberg, som inte vill uppge köpeskillingen.

Anders Brandberg menar att Caldic har en tradition att låta dotterbolagen drivas relativt självständigt och förväntar sig inga stora strukturella förändringar i Norfoods. Nuvarande ledning kommer under en övergångsperiod finnas kvar i bolaget.

Anders Brantberg blev tillsammans med Norfoods Swedens VD Torbjörn Malmsjö huvudägare i koncernen 2004 genom att köpa ut riskkapitalfonden Segulah II. Sedan dess har nya ägare tillkommit. Vid årsskiftet ägdes bolaget till 94 procent av ledningen och styrelsen, där bland andra Krister Asplund — som också sitter i styrelsen för Vin & Sprit — återfinns.

Joel Lyth

Livsmedelsdistributören Norfoods i Malmö, med totalt ett 80-tal anställda, har blivit uppköpt av holländska Caldic. Norfoodskoncernen omsatte förra året 800 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.