lördag 6 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Hongkong-bolag ska ge Obducat solcellsaffärer

Malmöbolaget European Nano Invest, ENI, bildar dotterbolag tillsammans med Hongkongbaserade Nano and Advanced Materials Institute. Samarbetet planeras leda till affärer i solcellsbranschen för det förlusttyngda nanoteknikbolaget Obducat, där ENI är huvudägare.

Målet är att effektivisera solceller med hjälp av så kallade kvantprickar, små halvledarkristaller som kan styra våglängder. Detta kan användas för att producera lysdioder i olika färger, men även för att filtrera in speciellt önskade våglängder i solceller. På så vis kan mer elektricitet produceras per yta. Obducats VD Patrik Lundström, som också är delägare i ENI, bedömer att det tar ytterligare mellan två och fyra år att kommersialisera tekniken.

— Med hjälp av kvantpricksteknologi kan man då komma över den effektivitetsnivå som idag anses vara fysiskt möjligt. Här kan Obducats imprintteknik användas för att skapa strukturerade lager inuti själva solcellen. På så vis skapar ENI indirekt ytterligare möjligheter för Obducat att sälja mer utrustning, säger Patrik Lundström.

I dagsläget finns dock inget avtal mellan ENI och börsnoterade Obducat om de nu aktuella projekten. Arbetet i Hongkong ska initialt utföras av Nano and Advanced Materials Institute, men längre fram kan det även bli aktuellt för ENI att placera egen personal där. De båda bolagen diskuterar även andra projekt, bland annat inom nanooptik och biobaserade sensorer.

Ordförande i European Nano Invest är Henri Bergstrand, även ordförande i Obducat, och bolaget består förutom Patrik Lundström även av Öresundsuniversitetets direktör Lars Montelius samt Obducats teknikchef Babak Heidari. Resultatet för 2009 är inte offentligt, men 2008 gjorde ENI en förlust på 0,2 miljoner kronor. Bolaget kontrollerar drygt 20 procent av rösterna i Obducat.

Anders Frick

Malmöbolaget European Nano Invest, ENI, bildar dotterbolag tillsammans med Hongkongbaserade Nano and Advanced Materials Institute. Samarbetet planeras leda till affärer […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Gurk-gate i Lejonkulan

    Saveggy är tillbaka i Lejonkulan efter sin stora pilotlansering där företaget fick smaka på hur snabbt negativ press kan sprida […]


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Exportfinansiering som håller för okrossbart glas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.