tisdag 21 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Privat Ystadinkubator ska rymma tio bolag

|  ,
|  

Ystad får en ny privat företagsinkubator. Bakom Incubator C står entreprenören Calle Rasmusson, med ett förflutet inom bland annat Cardo-koncernen.

300 kvadratmeter på regementsområdet i Ystad ska bli platsen för en ny inkubator för sydöstra Skåne. Enligt Calle Rasmusson är målet att samla ett tiotal projekt under ett tak, där fokus ligger på att snabbt nå lönsamhet. Inom ramen för inkubatorn ska företagen få hjälp med finansiering, kontakter inom näringsliv och rådgivning.

Under första året räknar Calle Rasmusson med att plöja ner drygt en miljon kronor för att dra igång inkubatorn. Han ska också själv gå in som en mindre delägare i projekten.

— Det aktiva sökandet efter projekt börjar nu. Jag hoppas ha de första på plats i september, säger Calle Rasmusson.

Han vill se inkubatorföretag inom ett brett spektrum av branscher, men nämner energi och miljö, samt teknik för äldrevård som särskilt intressanta affärsområden. En potentiell källa till nya företag är lokala bolag som sitter på idéer i utkanten av deras nuvarande verksamhetsområde.

Calle Rasmusson menar att inkubatorn även ska förstärka Ystadregionens kontakter med universitet och högskolor, dit många Österlenbor pendlar idag.

Joel Lyth

Ystad får en ny privat företagsinkubator. Bakom Incubator C står entreprenören Calle Rasmusson, med ett förflutet inom bland annat Cardo-koncernen. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Oatly-brödernas Aventure i konkurs

    Oatly-grundarna Björn och Rickard Östes forsknings- och utvecklingsbolag Aventure har försatts i konkurs. Bolaget var ursprungligen en del av Oatly-sfären och står bakom Lundabolag som Lument och Double Good.

  • Han täljer guld på populär spelplattform 

    Ming Media utvecklar spel på Roblox, en av världens största spelplattformar. Den Malmöbaserade studion har nått miljontals spelare globalt och genererat över en miljard spelsessioner.

  • Mildef öppnar jätteverkstad

    Försvarsbolaget Mildef har beställt en skräddarsydd fastighet i Stockholm som är betydligt större än huvudkontoret i Helsingborg. Nu står den klar. – Det har varit prat om upprustning en tid, det är nu det händer, säger informationschef Olof Engvall.