måndag 16 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

AstraZeneca anställer 200 i Mölndal

|  
|  

AstraZeneca planerar att utöka avdelningen för Pharma Development i Mölndal med 200 personer. Personalen ska främst lockas dit från de verksamheter som läggs ner, bland annat i Lund.

Avdelningen för Pharma Development sysselsätter i dag cirka 280 personer i Mölndal, främst kemister och apotekare som arbetar med formuleringen av aktiva substanser till färdiga läkemedel. Expansionen med 200 personer är ett steg i koncentrationen av AstraZenecas forsknings- och utvecklingsverksamhet, där anläggningarna i brittiska Charnwood och Lund läggs ner helt.

I Lund sysselsätter avdelningen för Pharma Development runt 165 personer, men AstraZenecas presschef Ann-Leena Mikiver vill i dagsläget inte uttala sig om hur många av dessa som nu kan få jobb i Mölndal istället.

— Vi hoppas locka personal från Södertälje, Charnwood och Lund. Men folk måste vilja flytta också, det är mycket som ska passa ihop, säger hon.

För att underlätta den processen arrangerar AstraZeneca gruppresor till Mölndal från Lund och Charnwood för att de anställda och deras familjer ska kunna bilda sig en uppfattning om kommunen.

Erik Olausson

AstraZeneca planerar att utöka avdelningen för Pharma Development i Mölndal med 200 personer. Personalen ska främst lockas dit från de […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.