måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Allan Larsson sköter förhandlingarna efter AstraZeneca

I dag bildar Region Skåne, Lunds kommun, Malmö stad och länets lärosäten samarbetsorganisationen Forsknings- och innovationsråd Skåne. Första åtgärden blir att utse Allan Larsson som kontaktman för att sköta diskussionerna med AstraZeneca kring nedläggningen i Lund.

Forsknings- och innovationsråd Skåne utformas efter finsk förebild och ska ersätta det tidigare samarbetet Kunskapsregion Skåne. Det långsiktiga målet är bland annat att locka hit utländska forskargrupper, vaska fram nya innovativa företag och generellt stärka samarbetet mellan universitet, offentliga institutioner och näringsliv i regionen.

— Man kan till exempel gå ihop för att med gemensam kraft försöka få hit olika etableringar, säger Jerker Swanstein (M), som i egenskap av regionstyrelseordförande även leder det nya innovationsrådet.

Diskussionerna med AstraZeneca om hur nedläggningens effekter ska kunna mildras blir första konkreta uppdraget för det nybildade rådet.

— Allan Larsson blir vår gemensamma kontaktpunkt mot såväl AstraZeneca som regeringen, säger Jerker Swanstein.

Allan Larsson, tidigare socialdemokratisk finansminister, är sedan 2004 styrelseordförande i Lunds universitet. Han var även regeringens chefsförhandlare i processen för att få ESS-anläggningen till Lund.

Erik Olausson

I dag bildar Region Skåne, Lunds kommun, Malmö stad och länets lärosäten samarbetsorganisationen Forsknings- och innovationsråd Skåne. Första åtgärden blir […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.